"ماه نورد آمریکایی" روی ماه چپ کرد!

۱۴۰۲/۱۲/۰۵ ۱۵:۲۷ چاپ کد خبر: 192055
ماه نورد آمریکایی اودیسیوس که حامل تجهیزات ناسا بود در لحظه فرود بر روی ماه، واژگون شده است.

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، ماه نورد اودیسیوس متعلق به شرکت اینتویتیو مشینز در روز 15 فوریه بر فراز یک موشک فالکون 9 متعلق به شرکت اسپیس ایکس پرتاب شد و قراربود که شش تجهیزات علمی متعلق به ناسا و شش محموله خصوصی را به ماه ببرد. اودیسیوس شش روز بعد به مدار ماه رسید و عصر روز 22 فوریه در فاصله 300 کیلومتری از قطب جنوب ماه فرود آمد اما اکنون به نظر می رسد که این فرود موفقیت آمیز نبوده است.

پایان غم انگیز ماموریت ناسا در سیاره سرخ

شرکت اینتویتیو مشینز اعلام کرده است که اگرچه گروه هنوز در حال تحلیل داده ها هستند اما کاملاً واضح است که اودیسیوس به طور عمودی همان طور که در نظر گرفته شده بود، فرود نیامده است. اودیسیوس قرار بود با سرعت حدود 3.2 کیلومتر در ساعت در جهت عمودی و صفر مایل در ساعت در جهت افقی حرکت کند اما داده ها نشان می دهند که در واقع با سرعت 10 کیلومتر در ساعت در جهت عمودی و 3.2 کیلومتر در ساعت در جهت افقی حرکت کرده است.

بر اساس یک نظریه ممکن است در حالی که اودیسیوس با آن سرعت ها پایین آمده، یکی از پایه های مخصوص فرود آن در شکاف یا بخش دیگری از زمین ماه گرفتار شده باشد. در نتیجه، ممکن است ترمز فرود شکسته شده و ماه نورد به آرامی واژگون شده باشد.

با این وجود به نظر می رسد که ماه نورد همچنان شاکله خود را حفظ کرده و احتمال ادامه مأموریت وجود دارد.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان