انتخاباتی سه قطبی در لنگرود

۱۴۰۲/۱۲/۱۰ ۰۱:۲۷ چاپ کد خبر: 192197

به گزارش سایت خبری تحلیلی لنگرخبر،کمتر از ۳۰ ساعت دیگر، دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود و در شهرستان لنگرود حدود بیست نامزد، خود را در معرض آرای مردم قرار می‌دهند.

همواره در شهرستان لنگرود، انتخابات بین نماینده در مسند و یک نامزد به عنوان جریان مقابل صورت می‌گرفت ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دوره اخیر به صف مدعیان صندلی سبز اضافه شده است، البته در دوره‌های گذشته همواره نفر سوم انتخابات حدود پنج هزار کسب می‌کرد که به عنوان پدیده انتخابات از آن نام برده می‌شد ولی به نظر می‌رسد نفر سوم در این دوره از انتخابات، صرفا پدیده نمی‌تواند باشد و شاید به رقیب جدی به حساب بیاید.

می‌توان گفت که طبق ارزیابی‌ها، پرویز محمدنژاد، مهرداد لاهوتی و محمد رنجبر سه ضلع انتخابات دوره دوازدهم مجلس لنگرود را در این دوره تشکیل می‌دهند، برخی معتقدند که هر کدام در یک منطقه، دارای پایه‌ای از رأی هستند و سبد آرای این دوره با دوره‌های گذشته متفاوت است و از صرف دو قطبی خارج شده است، البته برخی دیگر معتقدند که ممکن است ضلع چهارمی نیز برای رقابت صندلی سبز مجلس شکل بگیرد که البته کمرنگ به نظر می‌رسد.

عده‌ای، علی اصغر حجامی، محسن فداکار و رضا قوامی‌پور را نیز از دیگر افراد مطرح شده در بین نامزدها می‌دانند ولی نسبت به سه نفری که نامشان اول برده شد شانس‌های بعدی محسوب می‌شوند.

یکی از موارد جالب توجه در دوره اخیر، حضور و توجه ویژه کاندیداها به محلات و بخصوص روستاها است موردی که شاید در گذشته کمتر به آن پرداخته می‌شد و تبلیغ در روستاها صرفا از طریق نماینده نامزدها یا بزرگان محل صورت می‌گرفت ولی در این دوره، نامزدها خود را مکلف کردند که توجه ویژه‌تری به محلات و بخصوص روستاها کنند.

اگر نگاهی به آرای نفرات اول و دوم در چند دوره گذشته کنیم مشاهده می‌کنیم که نفر اول و دوم، موفق شده بودند هر کدام بیش از ۲۲ هزار رأی کسب کنند و نفر سوم نیز حدود پنج هزار رأی کسب می‌کرد یعنی در مجموع سه نفر اول، پنجاه هزار رأی کسب می‌کردند ولی به نظر می‌رسد که سبد رأی نفرات اول تا سوم در این دوره برای هر کدام، کمتر از ۲۰ هزار رأی باشد که یکی از دلائل آن تشکیل ضلع سوم و تقسیم سبد آرا است، البته نفرات بعدی هم دارای سبد رأی هستند ولی شاید بتوانند رأی کمتر از ۱۰ هزار کسب کنند.

با این حال باید منتظر ماند تا نتیجه تلاش‌های نامزدهای انتخابات برای اقناع مردم جهت رأی دادن به آن‌ها را ببینیم و اینکه صندلی سبز در دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی در اختیار چه کسی خواهد بود.

قویا انتظاری که از مردم می‌رود این است که حق انتخاب را از خود سلب نکنند و این حق هم بر همه مردم محفوظ است تا بعد از انتخابات و مشخص شدن نماینده منتخب، از او مطالبه‌گری کنند و مطالبه درست، حق همه افراد جامعه حتی کسانی که به نماینده منتخب رأی نداده‌اند می‌باشد.

پایان پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان