تا هفته چندم بارداری می توان با هواپیما سفر کرد؟ 

بسیاری از زنان از مسافرت با هواپیما در دوران بارداری ترس دارند. زیرا نگران این هستند که برای جنین یا خودشان مشکلی پیش بیاید. اما بطور کلی مسافرت با هواپیما برای زنانیکه بارداری سالمی دارند؛ بی‌خطر است. با این حال بهترین کار این است که قبل از سفر با پزشک خود مشورت کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم ممنوعیت سفر هوایی برای برخی زنان باردار  و همچنین قوانین ایرلاین‌های مختلف در این مورد را بررسی کنیم تا با آگاهی کامل در دوران بارداری سفر کنید.

 

بهترین زمان برای سفر با هواپیما در بارداری

 

اگر قصد دارید در زمان بارداری با خرید بلیط هواپیما سفر کنید؛ بهتر است ایمن‌ترین زمان سفر برای پرواز زنان باردار را در نظر داشته باشید. در ادامه با بهترین زمان سفر برای زنان باردار آشنا می‌شوید.

 • قبل از هفته 37: بعد از هفته 37 بارداری شما ممکن است در هر شرایطی شروع به زایمان کنید. پس بهتر است سفر خود را به قبل از هفته 37 موکول کنید.
 • قبل از هفته 32 (بارداری دو قلو): اگر بارداری دو قلو و سالمی دارید؛ سفر هوایی تا قبل از 32 هفتگی مانعی ندارد.
 • سه ماهه دوم بارداری: بیشترین اورژانس‌های زایمان طبیعی در سه ماهه اول و سوم اتفاق می‌افتد. پس بهتر است در این مدت بیشترین مراقبت را داشته باشید. سه ماه دوم بارداری کمترین میزان خطر را دارد.
 • در نظر داشتن قوانین ایرلاین: بسیاری از ایرلاین‌ها به زنان بارداری که در هفته 37 ام بارداری هستند؛ اجازه پرواز نمی‌دهد. بهتر است قبل از سفر هوایی، قوانین ایرلاین موردنظر را مطالعه کنید.

 

 

قوانین ایرلاین های خارجی برای زنان باردار

 

اگر قصد دارید توسط ایرلاین‌های خارجی سفر کنید؛ باید حتما از قوانین ایرلاین موردنظر درباره سفر هوایی زنان باردار مطلع شوید. زیرا ایرلاین‌های مختلف خارجی، محدودیت‌هایی را برای مسافرت زنان باردار در هفته‌های مختلف بارداری در نظر گرفته‌اند.

 

قوانین ترکیش ایرلاینز برای زنان باردار

به عنوان مثال ترکیش ایرلاینز تا هفته 28 بارداری هیچ محدودیتی را برای زنان باردار در نظر نگرفته است. در صورتیکه برای بعد از هفته 28 ام تا هفته 36 ام، ارائه گواهی پزشکی برای سفر الزامیست.

 

قوانین ایرلاین های داخلی برای زنان باردار

 

مقررات هوایی مربوط به زنان باردار برای برخی از معروف‌ترین ایرلاین‌های داخلی را در ادامه عنوان کرده‌ایم.

 

قوانین ایرلاین تابان برای زنان باردار

در مسافرت‌های داخلی و کوتاه مدت، سفر خانم‌های باردار با ایرلاین تابان تا 32 هفتگی و با ارائه گواهی پزشکی امکان‌پذیر است.

برای مسافرت‌های طولانی، ارائه گواهی پزشکی مربوطه مبنی بر بدون اشکال بودن پرواز زنان باردار باید به تایید بخش پزشکی ایرلاین تابان برسد.

 

قوانین ایرلاین آسمان برای زنان باردار

خانم‌های بادار بعد از هفته 32 ام حاملگی، جهت مسافرت با هواپیما باید قبل از پرواز از پزشک گواهینامه دریافت کرده و این گواهی به تایید مرکز پزشکی آسمان رسیده باشد.

 

قوانین ایرلاین قشم ایر برای زنان باردار

خانم‌های باردار زیر 28 هفته با مدرک پزشکی معتبر شامل مهر پزشک همراه با تخمین تاریخ زایمان توسط پزشک، می‌توانند با این ایرلاین سفر کنند.

 

قوانین ایرلاین کاسپین برای زنان باردار

خانم‌های باردار در صورت اتمام 28 هفته باید دارای گواهینامه پزشکی معتبر باشند که در آن قید شده باشد که می‌توانند با هواپیما سفر کنند و عبارت «مانعی برای مسافرت هوایی وجود ندارد» حتما در گواهی ذکر شود. همچنین گواهی پزشکی باید تا 7 روز قبل از تاریخ پرواز صادر شده باشد.

 

قوانین ایرلاین ماهان برای زنان باردار

هواپیمایی ماهان برای شرایط مختلف قوانین متفاوتی دارد:

 1. پروازهای کمتر از دو ساعت: در این شرایط تا انتهای هفته ۳۲ ام بارداری و تخمین تاریخ زایمان نیازی به مجوز پزشکی و گرفتن گواهینامه ندارد.
 2. پروازهای بیش از 2 ساعت: در این شرایط انتهای هفته ۲۸ بارداری نیاز به مجوز ندارد. (در هر دو مورد پزشک باید سن بارداری را تایید کند.)
 3. بارداری دوم به بعد تا انتهای هفته 28: در این صورت نیاز به مجوز ندارد. (ارائه مدرک پزشکی معتبر که ممهور به مهر نظام پزشکی پزشک متخصص زنان و زایمان بوده و بارداری دوم یا چندم مادر را تایید کرده، الزامی است).
 4. ابتدای هفته 35 به بعد: در این صورت پرواز ممنوع بوده و وجود هرگونه عارضه‌ای در دوران بارداری (خونریزی ، تهدید به سقط، فشارخون کنترل نشده) مانع پرواز است.

 

 

قوانین ایرلاین کیش ایر برای زنان باردار

در این ایرلاین همراه داشتن مجوز پزشک برای خانم‌های باردار در هر سنی هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری است.

 

چه زمانی سفر هوایی برای زنان باردار خطرناک است؟

 

در حالت عادی مسافرت برای زنان باردار اشکالی ندارد. مگر اینکه پزشک متخصص تشخیص دهد که شما یا کودکتان بیماری دارید و بهتر است در خانه بمانید.

به توصیه پزشکان بهتر است مادران بارداری که سابقه بیماری‌ هایی نظیر فشار خون بالا، سابقه زایمان زودرس، لخته شدن خون، سقط جنین، حاملگی خارج از رحمی و... دارند؛ از سفر هوایی در دوران بارداری خودداری کنند.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم درباره سفر با هواپیما در دوران بارداری صحبت کرده و محدودیت‌های ایرلاین‌های مختلف برای زنان باردار را عنوان کنیم. اگر شما هم قصد سفر با هواپیما دارید؛ می‌توانید با خرید بلیط هواپیما از سایت قاصدک 24 از پشتیبانی 24 ساعته آن نیز بهره‌مند شوید.

 

سوالات متداول در مورد سفر با هواپیما در دوران بارداری

 

 1. قوانین ایرلاین ترکیش ایرلاینز برای خانم های باردار چیست؟ ترکیش ایرلاینز تا هفته 28 بارداری هیچ محدودیتی را برای زنان باردار در نظر نگرفته است. در صورتیکه برای بعد از هفته 28 ام، ارائه گواهی پزشکی الزامیست.
 2. قوانین ایرلاین ماهان برای پروازهای کوتاه مدت خانم های باردار چیست؟ این ایرلاین برای پروازهای کمتر از دو ساعت، تا انتهای هفته ۳۲ بارداری و تخمین تاریخ زایمان نیازی به مجوز پزشکی ندارد.
 3. چه زمانی سفر هوایی برای زنان باردار خطرناک است؟ زمانی که سابقه بیماری‌هایی نظیر فشار خون و مشکلات بارداری داشته باشد.
 4. ایمن‌ترین بازه زمانی برای سفر مادران دو قلو کدام است؟ اگر بارداری دو قلو و سالمی دارید؛ سفر هوایی تا قبل از 32 هفتگی بهترین زمان مسافرت است.
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان