در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

دولت آمریکا معافیت های تحریمی را که به ایران اجازه می داد در پروژه های هسته ای خود با طرف های بین المللی همکاری کند، تمدید نکرد.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری واشنگتن فیری بیکن گزارش داد دولت بایدن اجازه داده است که مجموعه ای از معافیت های تحریمی که به ایران و روسیه اجازه می دهد در زمینه هسته ای همکاری مشترک داشته باشند، منقضی شود اما به اجرای آن تحریم ها متعهد نخواهد شد.

واشنگتن آخرین بار در اوت ۲۰۲۳ این معافیت ها را تا ابتدای سال ۲۰۲۴ تمدید کرده بود اما اکنون این معافیت ها منقضی شده اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت وگو با واشنگتن فیری بیکن توضیح نداد که چرا معافیت ها منقضی می شوند و  خاطر نشان کرد مقامات این کشور همچنان به عنوان بخشی از روند بازبینی منظم، معافیت ها را بررسی می کنند و اظهارنظر عمومی تنها زمانی که تصمیمی به عنوان بخشی از آن بررسی گرفته شود، ارائه خواهد شد.

فیری بیکن در گزارش خود تصریح کرد: تمدید نشدن این معافیت ها در شرایطی که ایران و روسیه در حال ادامه و گسترش همکاری های هسته ای هستند، درباره سیاست های دولت آمریکا در این زمینه سردرگمی هایی را ایجاد می کند و سوالاتی را نیز در کنگره به وجود می آورد.

جمهوری خواهان کنگره در این سال ها بر وزارت امور خارجه دولت بایدن فشار می آورند تا این معافیت ها را که در چارچوب برجام صادر می شوند، لغو و تحریم هایی را اجرا کند که مانع از این همکاری میان تهران و مسکو شود. اما دولت بایدن بارها این معافیت ها را قبل از اینکه اجازه دهد در اوایل سال جاری (میلادی) منقضی شود، تمدید کرد.

جمهوری خواهان گمان می کنند که این اقدام نشانه آن است که ایالات متحده چشم خود را بر همکاری هسته ای روسیه و ایران می بندد و تحریم ها را اجرا نمی کند. منابع آگاه به فیری بیکن گفتند که سوالات پیرامون معافیت های تحریمی در هفته های اخیر در کنگره افزایش یافته است و برخی از قانون گذاران خواستار ارائه توضیحات فوری از وزارت امور خارجه آمریکا شده اند.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بر اساس متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) معافیت هایی را صادر کرد که به ایران و روسیه و همچنین چین و کشورهای اروپایی اجازه می داد تا بخشی از برنامه هسته ای تهران را به عنوان شروط توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران بسازند. سپس دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ پس از خروج از توافق هسته ای، معافیت ها را لغو کرد اما رئیس جمهور جو بایدن پس از ورود به کاخ سفید اعلام کرد که این معافیت ها را صادر خواهد کرد.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان