در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: رسیدگی به پرونده فرزندان معاون اول به صورت غیرعلنی نیست بلکه به صورت علنی است، افراد می توانند آزادانه در دادگاه شرکت کنند و از آن مطلع شوند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اصغر جهانگیر؛ سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز (چهارشنبه 26 اردیبهشت) ضمن گرامیداشت دهه کرامت، هوشمندسازی دستگاه قضایی و اقدامات نوآورانه آن را مورد اشاره قرار داد و دراین باره گفت: در حکم انتصاب حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان ریاست قوه قضاییه توسط رهبر معظم انقلاب، به گسترش فناوری های نوین و تضمین دستیابی آسان به خدمات قضایی تأکید شده است.

صدور 2میلیون و 800هزار گواهی عدم سوءپیشینه به صورت خودکاربری

وی با اشاره به اینکه 40 درصد از سند تحول و تعالی قوه قضاییه به هوشمندسازی و استفاده از فناوری های نوین اختصاص دارد از صدور بیش از 2 میلیون و 800 هزار گواهی عدم سوءپیشینه به صورت خودکاربری خبر داد.

صدور بیش از 1.4میلیون گواهی عدم سوءپیشینه در 8 ماه

سخنگوی قوه قضاییه همچنین با گرامی داشت 27 اردیبهشت روز روابط عمومی، گفت: روز گذشته، روز پاسداشت زبان فارسی و حکیم بزرگ ابوالقاسم فردوسی بود که توانست زبان فارسی را به عنوان یکی از زبان های بزرگ و مطرح به جهانیان معرفی کند، در همین رابطه یادی می کنیم از بیانات رهبری درباره حکیم ابوالقاسم فردوسی، ایشان فرمودند: "روح توحید، توکل، اعتماد به خدا در سرتاسر شاهنامه جاری است و این را می توان استخراج کرد، فهمید و دید."

توضیحاتی درباره دادگاه گروهک تروریستی منافقین

جهانگیر در ادامه درباره دادگاه رسیدگی به اتهامات و جنایات گروهک تروریستی منافقین گفت: اعضای این گروهک علیه فرزندان این مرزوبوم ترورها، جنایات و خیانت ها کردند که در ادامه خیانت های پنهان خود پس از پیروزی انقلاب اسلامی رقم خوردند. تا کنون دوازده جلسه رسیدگی به پرونده اعضای این فرقه خطرناک برگزار شده و در کیفرخواست این پرونده به ابعاد مختلف از نظر تاریخی، امنیتی و جریان انحرافی آنها پرداخته شده است و می تواند برای بسیاری از کسانی که می خواهند از تاریخ عبرت بگیرند، جالب توجه باشد.

توضیحات قاضی از دادگاه منافقین

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه منافقین یک روز مبارزه با امپریالیسم را فریاد می زدند اکنون خود به نوکران استکبار جهانی تبدیل شده اند، ادامه داد: البته برگزاری این دادگاه از مطالبات برزمین مانده چند دهه اخیر است؛ هرچند باید از دهه 60 به این مهم پرداخته می شد زیرا این جریان انحرافی با سوءاستفاده از احساسات پاک جوانان و نوجوانان توانست جنایات بی شماری در داخل و حتی خارج از کشور مرتکب شود و باید تلاش کنیم تا با افشای این جنایات و خیانت ها اجازه ندهیم جوانان ما در دام عنکبوتی این گروهک ها گرفتار شوند.

روزانه 30000 وکیل و کارشناس رسمی درخواست های خود را در سامانه های عدلیه ثبت می کنند

وی در ادامه گفت: امروز وکلا و کارشناسان می توانند بدون مراجعه به محاکم و دفاتر قضایی درخواست های خود را ثبت کنند. روزانه 30 هزار نفر از کارشناسان و وکلا وارد سامانه های عدلیه می شوند و بیش از 240 هزار درخواست های خود را پیگیری می کنند. این امر اطاله دادرسی را کاهش می دهد. امروز از سراسر دنیا و در 24 ساعت شبانه روز امکان دسترسی به سیستم عدلیه وجود دارد.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به ابلاغ های الکترونیک و برخط گفت: امروز 95 درصد ابلاغ های به صورت الکترونیکی انجام می شود.

وی همچنین تأکید کرد: دانستن حق مردم است؛ نباید  افراد تحت پرونده سازی واهی قرار بگیرند.

دادگاه فرزندان مصدق غیرعلنی است؟

جهانگیر سپس درباره برگزاری غیرعلنی دادگاه فرزندان معاون اول سابق قوه قضاییه گفت: بی شک مسأله مبارزه با فساد در هر بُعدی حتی اگر به فرزندان مسئولان کشور برگردد، جزو افتخارات قوه قضاییه است که پیشتاز است و نشان می دهد در مبارزه با فساد خط قرمزی ندارد و بدون ملاحظه کاری اقدام و اعلام می کند.

وی افزود: رسیدگی این پرونده به صورت غیرعلنی نیست بلکه علنی است و افراد می توانند آزادانه در دادگاه شرکت کنند و از آن مطلع شوند. از طرفی در خصوص انتشار محتویاتی که در دادگاه هست با محدودیت و ممنوعیت قانونی روبرو هستیم زیرا پرونده در حال رسیدگی است و اطلاع رسانی با شرایطی است و دادگاه اگر مصلحت بداند مطالب آن را منتشر می کند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بعد از برگزاری جلسات، دادگاه اطلاع رسانی لازم را انجام خواهد داد.

کالای فاقد استاندارد اجازه ترخیص ندارد

سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره ورود قوه قضاییه به ادعای فردی درباره ترخیص روغن های آلوده از گمرک شهید رجایی بندرعباس گفت: ریاست قوه قضاییه به این موضوع ورود کرد و به دادستان ها دستور داد که اجازه ترخیص هیچ محصول فاقد استانداردهای لازم چه روغن و چه کالاهای دیگر داده نشود.

وی ادامه داد: روغن های ترخیص شده از حداقل استانداردهای لازم برخوردار بود همچنین در خصوص روغن های مطرح شده و براساس آخرین گزارش، در رابطه با این روغن ها تصمیم گیری نشده و اکنون در انبار نگهداری می شود و به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

افشای اطلاعات حساب های بانکی ممنوع است

سخنگوی قوه قضاییه درباره افشای اطلاعات حساب های بانکی گفت: کنترل حساب های بانکی جز در مواردی که برای کشف جرم یا تحقیقات باشد ممنوع است و دستگاه قضایی با انتشاردهندگان اسناد مالی مردم که مخل امنیت و حریم خصوصی مردم باشد، قاطعانه برخورد می کند و این مسأله قابل پیگرد است.

وی ادامه داد: قوه قضاییه بدون در نظر گرفتن سوابق و سلایق و میزان وابستگی به گروه ها موضوعات را بررسی می کند و در این زمینه به افشاگران هشدار می دهد که دستگاه قضایی رفتارهای غیرقانونی را برنمی تابد و هرگاه موضوع امنیت روانی و حریم خصوصی مردم مطرح باشد از باب حفظ حقوق عامه ورود می کند و در این زمینه پیشقدم است.

آخرین وضعیت پرونده کوروش کمپانی

اصغر جهانگیر در ادامه نیشت خبری درباره آخرین وضعیت پرونده موسوم به کوروش کمپانی گفت: تاکنون 5 هزار و 300 شکایت علیه این شرکت و مالکان در دستگاه قضایی مطرح شده و پرونده در حال رسیدگی است.

وی ادامه داد: شناسایی اموال متهم در داخل و خارج از کشور در دستور کار قرار دارد و ضابطان با تلاش و پیگیری درصدد هستند تا اموال مردم را بازگرداند و جبران خسارت صورت گیرد.

نکته قابل توجه این است که با دستور ریاست قوه قضاییه از همه ظرفیت های قانونی برای استرداد اموال تا قبل از مرحله رسیدگی به پرونده استفاده می شود تا زمینه برگشت وجوه مردم فراهم شود.

سرنوشت زیبا حالت منفرد در پرونده بابک زنجانی چه می شود؟

سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره تبدیل حکم بابک زنجانی و اینکه حکم افراد دیگر در این پرونده از جمله زیبا حالت منفرد موسوم به جعبه سیاه بابک زنجانی چه تغییری خواهد یافت، گفت: مجازات بابک زنجانی مطابق تبصره ذیل ماده 114 قانون مجازات اسلامی تبدیل شد و در مورد سایر محکومان تاکنون هیچ اقدام جدیدی رخ نداده است و در صورت اقدام جدید اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

اتهامات مهدی افشار نیک چیست؟

جهانگیر درباره آخرین وضعیت پرونده مهدی افشارنیک هم گفت: اتهامات فرد نامبرده هیچ ارتباطی با وظایف خبرنگاری در حیطه اطلاع رسانی و شغل وی ندارد؛ بلکه اتهامات وی امنیتی است و به دلیل ممنوعیت قانونی برای پرداختن به جزییات، در زمان لازم درباره این موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.

صاحب باغ تهیه کننده مشروب برای پزشکان در میهمانی شیراز بود

سخنگوی قوه قضاییه درباره ماجرای مسمومیت الکلی در میهمانی گروهی از پزشکان در شیراز گفت: پرونده ای در رابطه با این موضوع در دادسرای شیراز مطرح شده است. سه نفر از متهمین به اتهامات مشارکت در قتل شبهه عمدی و خرید و فروش مشروبات الکلی و شرب خمر بازداشت شده اند.

وی افزود: در آن میهمانی 24 نفر حضور داشتند که 6 نفر از آنان دچار مسمومیت شدند و یکی از افراد حاضر در این میهمانی فوت شد، صاحب باغ که گفته می شود تهیه کننده مشروبات الکلی است، بازداشت شده و در رابطه با اتهامات سایر افراد مرتبط در این پرونده احضار شدند و تحقیقات در حال انجام است. محل هم پلمب شده است.

جهانگیر گفت: دستگاه قضایی نشان داده در خصوص این مسائل احکام مورد نظر و قاطع خود را به اجرا گذاشته است و در موارد مشابه، چندی پیش موردی که در استان البرز شاهد بودیم، با دستور قاطعی که ریاست قوه قضاییه در این رابطه داشت، چهار حکم اعدام از باب افساد فی الارض و حبس های طویل المدت برای عاملان فروش و مرتکبین تولید و توزیع که منجر به مسمومیت، نابینایی، معلولیت شده بودند، صادر شد. مردم مطمئن باشند در موضوعات مشابه نظام قضایی برخورد قاطع خواهد داشت.

دادگاه حقوقی شکایت بیماران تالاسمی و بیماران پروانه ای از آمریکا برگزار شده است

سخنگوی قوه قضاییه در پایان درباره پیگیری پرونده بیماران پروانه ای گفت: تحریم های ظالمانه آمریکا علیرغم آنکه تحت حمایت از مردم صحبت هایی می کنند اما به دلیل استفاده ابزاری از دارو، بیماران صعب العلاج را با مشکل مواجه می کند و این بیماران با گرفتاری شدید و از دست دادن جانشان مواجه می شوند. دادگاه حقوقی شکایت بیماران تالاسمی و بیماران پروانه ای برگزار شده است و ستاد حقوق بشر قوه قضاییه تلاش می کند از طریق طرح موضوع در مجامع بین المللی برای احقاق حق بیماران تلاش کند که نتایج آن به محض وصول اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان