در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

با گشت و گذاری در داروخانه های سطح شهر و برخی پلت فرم های مجازی با تخفیف های عجیب و ویژه مکمل ها و مولتی ویتامین ها مواجه می شویم که بررسی علل آن، حقایق پنهانی از وضعیت نابسامان تولید و توزیع ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اگر حتی یک بار هم گذرتان به داروخانه های سطح شهر تهران افتاده باشد، حتماً انواع و اقسام مکمل های رژیمی و غذایی با برندهای مختلف در قفسه های داروخانه ها به چشمتان خورده است؛ مکمل هایی که همگی تولید داخلی یا تحت لیسانس هستند و تعداد و تنوع زیادی در داروخانه ها دارند.

تولید و مصرف مکمل در کشور چقدر است؟

در زمان حاضر بیش از 12 هزار محصول مکمل در کشور داریم و آن طور که رئیس سازمان غذا و دارو می گوید سالانه 250 میلیون عدد مکمل و فرآورده گیاهی در کشور شناسه گذاری می شوند.

تاکنون آمار دقیقی از میزان مصرف مکمل ها در کشور اعلام نشده است اما به نظر می رسد که این میزان تولید، بسیار بیشتر از نیاز کل کشور است؛  22 میلیون و 309 هزار عدد از این قرص ها و کپسول ها نیز سالانه صادر می شوند که باتوجه به رقم نسبتاً پایین صادرات، مشخص می شود مکمل ها خیلی بیشتر از آنچه مردم کشور نیاز دارند تولید می شوند.

چوب حراج داروخانه ها بر مکمل ها و مولتی ویتامین ها

در دید اول شاید این تصور ایجاد شود که تولید بیش از حد نیاز مکمل ها و مولتی ویتامین ها، باعث دسترسی آسان مردم به این محصولات می شود و این موضوع به عنوان خبری مثبت تلقی شود اما نگاهی به پشت پرده توزیع این مکمل ها در کشور، ابعاد جدیدی از یک بحران جدی در حوزه تولید دارو و مکمل را افشا می کند.

بررسی های خبرنگار تسنیم از چند داروخانه در سطح پایتخت نشان می دهد بسیاری از داروخانه ها چوب حراج بر مکمل ها و مولتی ویتامین های خود زده اند!
برای مثال یک جعبه قرص مولتی ویتامین که قیمت روی بسته بندی آن 167 هزار تومان است؛ به قیمت 100 هزار تومان به فروش می رسد.

تصاویر زیر نمونه هایی از تخفیف های ویژه و شگفت انگیز داروخانه ها روی مکمل هاست، نام برند این مکمل ها برای عدم تبلیغ آنها پوشانده شده است.

بررسی دلایل این اتفاق، پشت پرده چنین تخفیفاتی را آشکار می سازد.

رقابت تولیدکنندگان مکمل بر سر فروش محصولات شان به داروخانه ها

پیگیری های خبرنگار تسنیم نشان می دهد که تولید بیش از حد نیاز مکمل ها در کشور، باعث شده است رقابت شدیدی بین تولیدکنندگان مکمل برای فروش محصولاتشان به داروخانه ها شکل بگیرد؛ همین امر باعث شده است شرکت های تولیدکننده مکمل ها و مولتی ویتامین ها، با اعطای تخفیفات ویژه داروخانه ها را ترغیب به خرید محصولات خود کنند.

بهمن صبور، نایب رئیس انجمن داروسازان تهران درباره این موضوع به تسنیم می گوید: «شرایط تولید دارو و مکمل با یکدیگر متفاوت است و سیستم انقباضی موجود در حوزه تولید دارو در حوزه تولید مکمل وجود ندارد؛ به عبارت دیگر شرایط موجود در سازمان غذا و دارو برای دریافت مجوز تولید مکمل، آسان تر است و این باعث شده است تعداد زیادی از کارخانجات رو به تولید مکمل بیاورند و میزان تولید مکمل از میزان نیاز جامعه بیشتر باشد.»

همین امر منجر به شکل گیری رقابت نادرست بین شرکت ها و اعطای تخفیفات ویژه به داروخانه داران برای فروش رفتن مکمل ها شده است.

محمدرضا دری؛ دبیر انجمن داروسازان تهران نیز درباره این موضوع به تسنیم می گوید: «کارخانه های تولیدکننده مکمل به دلایل مختلف از جمله بالا بودن میزان تولید نسبت به تقاضا، طولانی بودن مدت زمان بازپرداخت مطالبات شان و زیاد بودن هزینه های تولید، چالش های زیادی برای پرداخت هزینه های خود دارند و برای اینکه بتوانند چرخ اقتصادی خود را بچرخانند محصولات خود را به داروخانه هایی عرضه می کنند که به صورت نقدی و یکجا و بدون بازپرداخت طولانی مدت پول محصولات را پرداخت می کنند؛ از طرفی برای اینکه داروخانه ها را ترغیب به خرید این محصولات کنند به صورت غیراصولی مکمل ها را ارزان تر می فروشند یا آفرها و تخفیف های عجیبی برای آنها در نظر می گیرند البته این امر برای آنها زیان ده است اما به دلیل اینکه این مکمل ها به هرحال تولید شده اند، این روش را برای فروش آنها به داروخانه ها به کار می گیرند.»

نبود تنظیم گری سختگیرانه برای تولید مکمل در کشور

وی در پاسخ به این سؤال؛ "چرا سازمان غذا و دارو میزان نیاز کشور را احصا و به شرکت های تولیدکننده اعلام نمی کند تا این تولیدکنندگان بیش از حد نیاز کشور اقدام به تولید مکمل نکنند؟" ابراز می کند: «سازمان غذا و دارو کنترل و نظارت بر موضوع تولید مکمل ها دارد اما رگولاتوری سفت و سختی در حوزه تولید مکمل وجود ندارد زیرا اقتصاد تولید مکمل، مبتنی بر رقابت و بازار آزاد است.»

سبدفروشی، علت دیگر حراج شدن مکمل ها

بررسی های بیشتر نشان می دهد که در پی بروز کمبودهای دارویی، پدیده ای به نام سبدفروشی نیز در بازار داروی کشور شکل گرفته که پس از کمبودهای دارویی تشدید شده است.

منظور از سبدفروشی، فروش داروهای کمیاب و سهمیه ای به ازای خرید داروهایی است که کمتر مصرف و خریداری می شوند،
به عبارت دیگر، شرکت های پخش دارو، داروهای کمیاب را به شرطی به داروخانه ها می فروشند که داروخانه ها تعدادی از مکمل ها را نیز از شرکت های پخش خریداری کنند!
برای مثال یکی از داروخانه داران می گوید: در پی کمبود وارفارین در کشور، به داروخانه ها گفته می شود؛ "به شرطی داروی وارفارین را به شما می فروشیم که کنار آن نوعی از مولتی ویتامین ها را هم بخرید".

داروخانه دار دیگری نیز این اسناد را در اختیار خبرنگار تسنیم قرار داده است که در شرایط کمبود داروی "متی مازول" صرفاً به شرط خرید کپسول زینک پلاس، داروی متی مازول در اختیار این داروخانه قرار می گیرد!

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران دراین باره می گوید: «شرکت های سازنده مکمل، شرکت های پخش جداگانه ای از داروها ندارند یعنی شرکت های پخش دارو، مکمل ها را نیز به داروخانه ها توزیع می کنند، این موضوع باعث شده است شرکت های پخش، داروهای کمیاب را به ازای خرید اجباری مکمل ها به داروخانه ها بفروشند، برای مثال در شرایط کمبود وارفارین، داروخانه داران را مجبور می کنند به ازای خرید هر جعبه وارفارین چندین جعبه مکمل نیز خریداری کنند که به این پدیده سبدفروشی گفته می شود، همین موضوع نیز از علل تخفیف مولتی ویتامین ها در داروخانه ها به شمار می رود زیرا داروخانه با حجم زیادی از مکمل ها روبه روست که گاهی تاریخ انقضای آنها نیز نزدیک است و آنها را با قیمت پایین تر به فروش می رساند.»

سازمان غذا و دارو سال گذشته طی نامه ای به همه شرکت های پخش دارو ابلاغ کرد که فروش سبدی، نقدی و توقف فروش داروها توسط شرکت های پخش ممنوع است و هرگونه تخلف در خصوص این موارد، از طریق مراجع قضایی پیگیری می شود.

با وجود این، در سایه ضعف نظارت های این سازمان، پدیده سبدفروشی به امری عادی و رایج بین داروخانه داران و شرکت های پخش تبدیل شده است.

چوب حراج پلت فرم ها بر مولتی ویتامین ها

ماجرای عجیب تخفیف مکمل ها به همین جا ختم نمی شود؛ گشت وگذاری در برخی پلت فرم ها نشان می دهد که آن ها هم با حراج کردن مکمل ها، مشتریان خود را ترغیب به استفاده از این محصولات می کنند.

دری، نایب رئیس انجمن داروسازان درباره فعالیت این پلت فرم ها در حوزه مکمل ها نیز می گوید: «در برخی از سایتهای مجازی پدیده دامپینگ رخ داده است و مکمل ها با قیمت هایی حتی بسیار پایین تر از تخفیفات داروخانه ها نیز به مشتریان فروخته می شوند، علت این رخداد این است که تولیدکنندگان مکمل ها دچار مشکل نقدینگی هستند و نیاز به پول یکجا و نقدی دارند؛ بسیاری از داروخانه ها توانایی خرید نقدی این مکمل ها به صورت یکجا را ندارند و به همین دلیل این سایت ها و پلت فرم ها که این توانایی را دارند حجم زیادی از مکمل ها را به صورت نقد خریداری می کنند و کارخانه ها نیز برای این که چرخه اقتصادشان بچرخد بر مکمل های خود چوب حراج می زنند و صرفاً برای دریافت پول نقد و یکجا، آن ها را می فروشند.»

تخفیف 50 تا 70 درصدی فروشگاه معروف آن لاین روی مولتی ویتامین ها!

تصاویر زیر نشانگر تخفیف های بالای 50درصدی کپسول ها و قرص های ویتامین در یک فروشگاه آن لاین کالاست؛ در برخی از موارد خریداران اظهار کرده اند که این تخفیفات به دلیل نزدیک بودن تاریخ انقضا روی این محصولات اعمال شده است.

تشویق مردم به استفاده بی رویه از مکمل ها با تخفیفات ویژه!

سرپرست فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با هشدار نسبت به مصرف بی رویه مکمل ها گفت: در چند سال اخیر استفاده از داروهای گیاهی و مکمل ها رشد داشته است اما استفاده نادرست از این فرآورده ها نیز می تواند همچون داروهای شیمیایی تهدیدی بر سلامت فرد مصرف کننده باشد و در این زمینه باید از مشاوره پزشک یا داروساز بهره گرفت.

با وجود این، بازار نابسامان تولید و توزیع مکمل در سایه نبود برنامه صحیح برای تولید این محصولات، باعث شده است به دلیل تخفیف های زیاد مردم نیز به سوی مصرف بی رویه مکمل ها روی بیاورند.

انتهای پیام/+


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان