در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته تمایلش را برای شرکت در «گفت وگویی جدی» با ناظر هسته ای سازمان ملل نشان داده است؛ اقدامی که بیانگر کاهش تنش ها میان ...

به گزارش ایسنا، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با روزنامه فایننشال تایمز با اشاره به مذاکراتی که در ایران داشته است، عنوان کرد: «پس از برگزاری مذاکرات، تهران و ناظر هسته ای سازمان ملل که ماه ها روابط پرتنشی را پشت سر گذاشته اند، احتمالا وارد مرحله متفاوتی شوند.»

وی افزود: «ظاهرا تهران مشتاق است تا درباره مسائل ملموسی گفت وگو و رایزنی کند.»

روزنامه فایننشال تایمز دلیل این تغییر رویه را احتمالا سفر «رافائل گروسی» به تهران و دیدارش با «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دانست؛ دیداری که تقریبا در اوایل اردیبهشت ماه و در اوج تنش میان ایران، رژیم صهیونیستی و ایالات متحده انجام شده بود.

گروسی در ادامه اظهاراتش گفت که حس می کند فرصتی برای حل وفصل برخی از اختلافات از جمله «بهبود توانایی آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت نظارت بر فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران» وجود داشته باشد.

او با تاکید بر اینکه آمریکا و ایران همچنان به باز نگه داشتن یک «کانال دوجانبه» ادامه می دهند، افزود: «من چنین درکی را از آنها می بینم که بهتر است تا حدی تعامل داشته باشیم تا اینکه بخواهیم به مسیر کاملا متفاوتی ادامه دهیم که منجر به تشدید بیشتر تنش ها و حتی شاید موقعیت خطرناک تر مثل جنگ شود. این مسئله بسیار مهم است که ما دوباره پس از چند ماه گفت وگو، مجددا با هم ارتباط برقرار کرده ایم.»

روزنامه فایننشال تایمز در ماه ژانویه ادعا کرد که مقامات ارشد آمریکا و ایران «گفت وگوهای غیرمستقیم محرمانه ای» را در عمان برگزار کرده اند زیرا هر دو طرف به دنبال جلوگیری از گسترش جنگ منطقه به یک درگیری تمام عیار بودند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به هفتم اکتبر – آغاز عملیات طوفان الاقصی و شروع جنایات جنگی رژیم صهیونیستی – گفت: «ایران از هفتم اکتبر مقیاس یا سرعت فعالیت هسته ای خود را تغییر نداده است. هم چنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران به سمت یک برنامه تسلیحاتی حرکت کرده یا اکنون در حال حرکت یا برنامه ریزی برای آن است.»

گروسی در ادامه با این ادعا که «تهران اکنون مواد شکافت پذیر کافی جهت تولید حدود سه بمب هسته ای را در عرض چند هفته دارد»، افزود: «نوساناتی در تولید اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی وجود داشته اما این تغییرات چیز چشمگیری نبوده است. آنچه که ما مشاهده می کنیم یک روند ثابت است. آنها در گذشته سریع تر بوده اند اما آنچه ما اکنون شاهدش هستیم روند ثابتی است. این برنامه در حال رشد است و بی شک بزرگتر، عریض تر و قوی تر می شود.»

رافائل گروسی هم چنین افزود که مذاکرات فنی بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و مقامات ایرانی از زمان بازگشت او از ایران ادامه داشته است.

در جریان سفر گروسی، تهران هیچ تعهدی به آژانس ارائه نکرد اما هر دو طرف درخصوص موضوعاتی که باعث ایجاد حساسیت هایی میانشان شده بود، گفت وگو کردند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان به فایننشال تایمز گفت: «ایران متعهد شد حدود ۳۰ دوربین آژانس را در تاسیسات هسته ای خود نصب کند، اما تنها ۹ دوربین فعال شدند. اما مهم این است که اطمینان حاصل کنیم کار به گسستگی و قطع کامل ارتباط نخواهد کشید. این کاریست که در تلاشیم تا انجام دهیم و نگرشی مفید و معنادار را حفظ بکنیم.»

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان