در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

اگر هدف تروئیکای اروپا و آمریکا در شورای حکام همکاری بیش تر ایران با آژانس است، راه آن صدور قطعنامه نیست؛ چراکه تجربه قطعنامه های قبلی نشان داده این اقدام به شدت سطح همکاری و تعامل متقابل میان ایران ...

به گزارش ایسنا، آخرین بار سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان اعضای برجام به همراه آمریکا، در آبان ماه ۱۴۰۱ علیه ایران قطعنامه ای صادر کردند تا تهران را به همکاری بیشتر با آژانس بین المللی انرژی اتمی وادارند، اما این قطعنامه با واکنش تند ایران مواجه شد و ایران برای اولین بار غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خود در سایت فردو را کلید زد و این پاسخی قابل پیش بینی به تلاش آمریکا و تروئیکای اروپا در شورای حکام جهت افزایش تنش ها پیرامون مساله هسته ای ایران بود.

در خرداد ۱۴۰۱ نیز علیه ایران در شورای حکام قطعنامه صادر شده بود که در آن مقطع نیز ایران در واکنش به آن فعالیت تعدادی از دوربین های فراپادمانی آژانس را متوقف کرد.

ایران هیچ گاه قطعنامه های آژانس را بدون پاسخ نگذاشته و واکنش ایران همواره در حوزه های فنی-هسته ای و یا نظارتی بوده است. از این رو قابل پیش بینی است که در صورت صدور قطعنامه ای دیگر از سوی تروئیکای اروپا و آمریکا در شورای حکام واکنش احتمالی ایران چه خواهد بود.

اعمال فشار از سوی کشورهای اروپایی در آژانس در حالی انجام می شود که ایران و آژانس در آخرین مذاکرات فنی ۲جانبه خود در اردیبهشت ماه در اصفهان توافق کردند تا تیم های کارشناسی برای عملیاتی کردن بیانیه مشترک همکاری اسفند ۱۴۰۱، مذاکره کنند.

«لورا هولگیت» نماینده آمریکا در آژانس

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان