در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه ای به شورای امنیت، مواضع سه کشور اروپایی علیه تهران را رد کرد.

به گزارش ایسنا، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در نامه ای به شورای امنیت در واکنش به نامه تروئیکای اروپا به شورای امنیت، ضمن رد ادعاهای مطرح شده علیه ایران به تشریح مواضع خود پرداخت.

در این نامه آمده است: «تروئیکای اروپا همچنان جمهوری اسلامی ایران را به عدم پایبندی به تعهدات برجامی متهم می کنند، در حالی که به عمد منشا اصلی وضعیت کنونی را نادیده می گیرند.»

ایران تصریح کرده که تصمیم این کشور برای اتخاذ اقدامات اصلاحی کاملاً مطابق با حق ذاتی اش طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و همچنین عدم پایبندی سه کشور اروپایی به تعهدات خود صورت گرفته است.

نمایندگی ایران در این نامه خاطرنشان کرد: «هدف این تصمیم ایران که یک سال کامل پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده و شکست سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات لغو تحریم ها اتخاذ شد، کاملاً واضح بود؛ بازگرداندن تعادل در تعهدات متقابل و منافع تحت برجام».

در این نامه همچنین آمده است: «این ادعا که تروئیکای اروپایی به طور مداوم به تعهدات خود در برجام پایبند بوده، نادرست است. برعکس، سه کشور اروپایی مکررا به تعهدات خود طبق بند ۲۰ ضمیمه V برجام عمل نکرده اند. این عدم انطباق قابل توجه هنوز ادامه دارد».

نمایندگی ایران در این نامه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم به تعهدات خود ذیل موافقتنامه های پادمان جامع (CSA) از جمله از طریق حداکثر همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای فعالیت های راستی آزمایی خود در ایران عمل کرده، نوشت: «تا به امروز، ایران تحت قوی ترین راستی آزمایی ها و فعالیت های نظارتی آژانس بوده است».

در این نامه همچنین آمده است: «پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل معاهده NPT پابرجاست. کشورهای طرف معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای نباید از اعمال حقوق مسلم خود بر اساس این معاهده برای توسعه تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز منع شوند».

نمایندگی ایران افزوده است: «هر گونه ادعای خلاف آن بی اساس و قاطعانه مردود است. این ادعا که برنامه هسته ای ایران به نقطه بحرانی و غیرقابل برگشت رسیده است، همراه با ادعاهایی مبنی بر اینکه فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است، کاملاً نادرست و بی اساس است».

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان