رایزن فرهنگی ایران در روسیه با اشاره به اهمیت گفت وگو درباره ضرورت ایجاد یک کریدور فرهنگی بین کشورهای بریکس در عین حال از این کشورها خواست تا با تسهیل مسیر تعامل میان جوانان خودشان مانع از گسترس سبک ...

به گزارش ایسنا، مسعود احمدوند در نشست «فرهنگ های بزرگ؛ فرصت های جدید برای همکاری میان کشورهای بریکس» از سلسله برنامه های بیست و هفتمین فروم بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ با اشاره به حضور گروهی از مدیران دولتی و فعالان ارشد بخش خصوصی ایران برای نخستین بار در بخش صنایع خلاق فروم اقتصادی سنت پترزبورگ، آن را نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه ارتباطات با کشورهای دوست در این حوزه دانست.

او به عنوان سخنران اصلی این پنل موضوعی که توسط روس کنگرس برپا شده بود، گفت: ما امروز می توانیم درباره ضرورت ایجاد یک کریدور فرهنگی بین کشورهای بریکس گفتگو کنیم.

احمدوند افزود: کشورهای عضو بریکس علی رغم همه تفاوت های فرهنگی که برخاسته از پیشینه و جایگاه مختلف آنها در شکل گیری تمدن بشری است، در یک موضوع با یکدیگر وجه اشتراک دارند و آن نقش جدی و موثر نسل جوان و نوجوان این کشورها در ساختار فرهنگی و اجتماعی جوامع خودشان است.

رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه ادامه داد: این نسل در کشورهای بریکس در مقایسه با کشورهای غربی هم تعداد بیشتری از جامعه را شامل می شوند و هم از نظر پویایی نسلی، فعال تر و تاثیرگذارترند. این نسل از طرف کشورهای غربی یا جهان شمال برای اینکه سبک زندگی غربی را بپذیرد و در فرایند استعمار نوین تحت سلطه آنها قرار گیرد تحت فشار فرهنگی، رسانه ای و اجتماعی قرار دارد.

او بر این نکته تأکید کرد که در چنین شرایطی اعضای بریکس می توانند مسیر تعامل میان جوانان خودشان را تسهیل کنند تا به جای اینکه رسانه ها، تولیدات فرهنگی و هنری، دانشگاه ها و تحلیلگران غربی مرجع جوانان ما باشند، این شبکه ارتباطی در بین خودشان شکل بگیرد.

رایزن فرهنگی ایران در روسیه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: برای توسعه تعامل فرهنگی بین کشورهای بریکس همه چیز از جمله ریشه های تمدنی غنی، جامعه مخاطب کافی و بازار پویا آماده است.

او افزود: باید به این واقعیت اشاره کنم که در حال حاضر در برخی از کشورهای بریکس سرمایه های کلانی صرف تقویت ارتباط نسل نوجوان و جوان این کشورها با جهان شمال می شود اما اگر این سرمایه های مادی و معنوی در جهت تقویت ارتباط میان اعضای این کشورها هزینه شود، سرعت تعامل چندین برابر تقویت خواهد شد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه تمایل به تعامل در بریکس را مبتنی بر احترام، پذیرش و مسیری دوطرفه دانست و آن را با تعامل با کشورهای شمال که یک طرفه، تهاجمی و از بالا به پایین است مقایسه کرد.

احمدوند در بخش دیگری از سخنرانی خود تجربه ای از ایران را بازگو کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل اینکه از ابتدا با شعار نه شرقی و نه غربی قصد داشت صدای مستقلی در عرصه بین الملل باشد؛ همواره مورد تحریم های ظالمانه به بهانه های مختلف قرار داشته است، اما انفعال پیشه نکرد و به نقش آفرینی فعال برای گفتگو با نسل جوان در کشورهای مختلف پرداخت که نمونه آخر آن نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به جوانان دانشجو در آمریکا برای ستایش پشتیبانی آنها از مردم مظلوم فلسطین است.

او به شکل گیری شبکه ای از حامیان گفتمانی ایران به پشتوانه قدرت معنوی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: تجربه جمهوری اسلامی ایران می تواند الگویی برای گسترش ارتباطات فرامنطقه ای میان کشورهایی باشد که می خواهند مستقل باشند، به سنت های اصیل و ارزش های فرهنگی خود وفادار بمانند و در عین حال در تعاملی سازنده و از روی احترام با دیگر کشورها به ساخت جهانی بهتر برای بشریت کمک کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان در پایان سخنان خود، تأسیس نهادهای پشتیبان نسل جوان در قالب صندوق های سرمایه گذاری مشترک فرهنگی، نهادهای تسهیل گر رشد و ترویج گر صنایع خلاق را از سوی اعضای بریکس، پیشنهاد داد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این نشست، علاوه بر رایزن فرهنگی کشورمان، میخائیل شویدکوی - نماینده ویژه رئیس جمهور فدراسیون روسیه برای همکاری های فرهنگی بین المللی، امیر کوستوریتسا - فیلمساز برجسته صربستانی، الکساندر ژوراوسکی - معاون دفتر رئیس جمهور فدراسیون روسیه برای پروژه های عمومی، میخائیل پیتروفسکی - مدیر موزه دولتی ارمیتاژ، سمیون میخایلوسکی - رئیس آکادمی هنر سنت پترزبورگ، والری گرگیف - مدیر تئاتر آکادمیک دولتی ماریینسکی و وادیم ورشاگین - مدیر سنترال پارتنرشیپ نیز سخنرانی کردند.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان