سایت مشرق نوشت:  عصر روز دوشنبه ایرنامطلبی با عنوان «دستورالعمل آمریکا برای خرید نفت از ایران» منتشر کرد که دستمایه جریان سازی رسانه ای حامیان دولت درباره دستور دولت آمریکا برای آزادسازی صادرات نفت ایران واقع شد.

1165907_948
در مطلب ایرنا که به عنوان ترجمه مطلبی از سایت نشریه آمریکایی آرگوس مدیا منتشر شد، اینطور آمده بود:«دولت آمریکا دستورالعملی تنظیم کرده است که به خریداران نفتی ایران اجازه می دهد تا زمان اجرایی شدن کامل توافق هسته ای و لغو تحریمها علیه ایران، از تهران نفت خام خریداری کنند. وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه آمریکا روز جمعه دستورالعملی درباره نحوه خرید نفت و محصولات پتروشیمی از ایران در دوران پیش از نهایی شدن تحریمهای غرب علیه این کشور منتشر کردند.»
 
* جریان سازی یک خبر اشتباهامروز چهارشنبه روزنامه های حامی دولت در ادامه خط بزک کردن چهره آمریکا در داخل کشور، به شدت روی این خبر مانور کرده و آن را با عناوین فریبنده ای منتشر کردند. به عنوان مثال، روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد عنوان اصلی امروز خود را به این خبر اختصاص داده و با تیتر «رونق صادرات طلای سیاه درسایه دیپلماسی لبخند: نفت ایران آزاد شد» آن را منتشر کرده است.
 
دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران
این روزنامه در مطلع گزارش خود اینطور نوشته است: «دولت آمریکا دستورالعمل جدیدی درباره چگونگی خرید نفت خام و محصولات پتروشیمی از ایران در دوران پیش از نهایی شدن تحریم های غرب تنظیم کرده است. بر اساس دستورالعمل مذکور تا زمان اجرایی شدن کامل توافق هسته ای که حدود پنج ماه زمان می برد، صادرات نفت ایران به طور کامل و زودتر از موعد مقرر آزاد شد. این خبر در حالی از سوی یک نشریه آمریکایی منتشر شد که صادرات نفت خام ایران در سال های اخیر با تنگ ترشده حلقه تحریم ها به حدود یک میلیون و صد هزار بشکه در روز کاهش یافته است.»روزنامه جمهوری اسلامی هم در تیتر اصلی خود به این موضوع اشاره کرده و نوشته است: «صادرات نفت ایران با صدور دستورالعملی توسط دولت آمریکا تا زمان اجرایی شدن کامل توافق هسته ای به طور کامل آزاد شد بنا بر این ایران قصد دارد تا 7 روز آینده حجم صادرات نفت خود را 500 هزار بشکه افزایش دهد. در این دستورالعمل جزئیات و روش جدید خرید نفت و محصولات پتروشیمی از ایران در دوران پیش از نهایی شدن تحریم های غرب علیه این کشور تشریح شده است.»
 
دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران
 
روزنامه شرق هم تیتر اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده و نوشته است: «آمریکا مجوز فروش نفت ایران را صادر کرد: فروش طلای سیاه آزاد شد... چندسالی است که فروش نفت ایران به علت تحریم و تهدید مشتریان نفتی ایران به انزوای اقتصادی، از سوی آمریکا دچار خلل شده و کاهش حدود ١,٥میلیون بشکه‏ای را تجربه کرده است. البته ایران در این مدت به تولید نفت خام بدون هیچ مشکلی ادامه داد، درحالی‏که خریداری برای نفت تولیدشده وجود نداشت. پس از توافق پایانی هسته‏ای صورت گرفته در وین که از آن با نام توافقی تاریخی یاد می‏شود و نرمش دو کشور ایران و آمریکا با یکدیگر، گویا دوباره آمریکایی‏ها بر طبل توافق کوبیده‏اند و مجوز فروش نفت ایران را صادر کرده‏اند، البته به گفته مدیر امور بین‏الملل شرکت ملی نفت ایران، کشور در خرید نفت ایران تحریم بوده نه در فروش نفت خام.»
 
دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران
 
روزنامه دانشگاه آزاد هم این خبر مبهم را با لحن قطعی منتشر کرده است: افزایش 50 درصدی صادرات نفت ایران: آمریکا تحریم را برداشت.
 
دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران
* ترجمه اشتباه؟
در حالی که منبع این خبرسازی رسانه های حامی دولت، خبر یک نشریه آمریکایی است، مراجعه به متن خبرنشریه آرگوس هیچ نشانی از رفع تحریم نفتی ایران و آزادسازی صادرات نفت ایران ندارد، بلکه در آن از بررسی چگونگی تداوم تحریم های نفتی ایران تا زمان اجرای توافق هسته ای سخن گفته شده است!
 
دروغ بزرگ آزادسازی نفت ایران
آش خبرسازی رسانه های حامی دولت آنقدر شور شده که در نهایت مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت نیز مجبور شده به میدان آمده و اعلام کند که ترجمه صورت گرفته از این خبر اشتباه بوده است!سیدمحسن قمصری در گفت وگو با خبرگزاری دولتی ایسنا، درباره افزایش صادرات نفت ایران به میزان 500 هزار بشکه، تصریح کرد: اصل خبر این است که آمریکا درصدد انجام اقداماتی است که مطمئن شود خریداران نفت ایران می توانند به خریدشان ادامه دهند. وی در ادامه با بیان اینکه این خبر ربطی به افزایش صادرات نفت ایران ندارد، اظهارکرد: به نظر من حتی می توان از این خبر چنین برداشت کرد که خرید نفت برای مشتریان جدید در دوران تحریم به نوعی تحریم است. مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه در حال حاضر کشور چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، هند و ترکیه از مشتریان اصلی نفت خام ایران به شمار می آیند، تصریح کرد: افزایش صادرات نفت ایران پس از لغو کامل تحریم ها صورت می گیرد به گونه ای که بلافاصله با برداشته شدن تحریم ها امکان افزایش صادرات به میزان 500 هزار بشکه وجود دارد. قمصری در گفتگو با خبرگزاری رسمی وزارت نفت (شانا) توضیحات بیشتری هم داده است. وی با اشاره به خبرهای منتشر شده درباره افزایش تولید و صادرات نفت ایران ظرف یک هفته آینده با استناد به خبر نشریه آرگوس آمریکا گفت: متن انگلیسی این خبر با متن فارسی که در برخی از خبرگزاریهای داخلی منتشر شده متفاوت است. وی با بیان این که در متن خبر این نشریه آمده است مقدماتی در دست تهیه است تا خریداران سنتی نفت ایران تا پیش از لغو تحریمها همچنان از ایران نفت خریداری کنند، تصریح کرد: خبر این نشریه حاوی دو نکته است؛نخست آن که هنوز اتفاقی در خصوص افزایش تولید نفت ایران نیفتاده است و آمریکا در حال فراهم سازی مقدمات است و دوم آن که هنوز اجازه افزایش صادرات نفت ایران داده نشده است. قمصری با تاکید بر این که آمریکا تنها در حال آماده سازی مقدمات است، توضیح داد: این بدین معناست که مشتریان سنتی نفت ایران همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهند؛ بنابراین نه آزادسازی صورت گرفته است و نه فروش نفت ایران تا پیش از لغو تحریمها افزایش خواهد یافت. این برای چندمین بار طی 2 سال اخیر است که رسانه های حامی دولت با خبرسازی های دروغین تلاش می کنند به افکار عمومی در داخل کشور، چهره ای مثبت از آمریکا القا نمایند. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی با انتقاد از افرادی که سعی می کنند چهره خشن و وحشتناک و هیولایی امریکا را توجیه کنند خاطرنشان کردند: کسانی که می خواهند دشمنی خباثت آلود امریکا و برخی دنباله روهای آن را با بزک تبلیغاتی و رسانه ای بپوشانند در واقع به ملت و کشور خیانت می کنند.

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان