به گزارش لنگرخبر، احمد توکلی عصر امروز در همایشی با موضوع «نفوذی های اقتصاد ایران» در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: ما در حال حاضر در شرایط خاص اقتصادی قرار داریم که تولید ناخالص داخلی منفی، نوسانات نرخ ارز فاحش و نرخ بیکاری نیز روند صعودی به خود گرفته هر چند که تورم روند نزولی دارد اما همچنان در این مسئله با متوسط جهانی تا سه برابر فاصله داریم.

وی تصریح کرد: در این شرایط اقتصادی پنج عامل مهم شامل بیماری هلندی، بازار متلاطم ارز، بالا بودن نرخ سود بانکی و آثار تحریم های اقتصادی غرب بر اقتصاد کشورمان تأثیر گذاشته به طوری که تحریم های اقتصادی سبب شده تا ریسک و شرایط نامطمئن سرمایه گذاری در کشور به وجود آید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه گذاران افراد ترسویی هستند که به سرعت از اوضاع متلاطم کشور آشفته شده و به راحتی نمی توانند وضعیت ریسک و نامطمئنی را قبول کنند به همین خاطر عده ای سرمایه های خود را در بانک قرار داده و عده ای نیز ترمز دستی سرمایه گذاری را بالا می کشند.

توکلی با بیان اینکه متغیرهای متفاوتی در اقتصاد ایران تأثیرگذار بوده و ما امروز از طرفی با بالا رفتن هزینه های تسهیل و تبدیل ارز و از سوی دیگر فراوانی واردات و بی توجهی به حوزه صادرات روبه رو هستیم، گفت: قطعاً همه این عوامل اثر تورمی داشته و بستری را فراهم می کند تا بسیاری از مؤلفه های اقتصاد توانمند نادیده گرفته شود.

وی انتخاب راهبرد درست در اقتصاد در مسیر رشد عدالت و توجه دولت به شرکت های دانش بنیان را به همراه افزایش سهم تولید ملی یادآور شد و افزود: در این زمینه باید شرایط و وضعیت حاکم بر جامعه را به دقت مورد رصد و توجه قرار داد.

مسئولان در بسترسازی بازار کار دچار غفلت شده اند

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست بلکه اقتصاد بر پایه تقویت و مقاوم کردن اقتصاد در برابر تکان های داخلی و بیرونی است، بیان کرد: این تکان ها ممکن است نوسانات قیمت ارز و یا برخی تلاطم های بازار جهانی باشد که قطعاً در اقتصاد کشورمان نیز می تواند تبعات منفی و یا مثبتی را به همراه داشته باشد.

توکلی اضافه کرد: دولت باید فکری به حال نیروهای مولد و کارآفرین دهه 60 بکند تا فرصت استخدام و اشتغال برای آنها از بین نرود که در این زمینه ورود مسئولان به تنظیم بازار کار بسیار ضروری و حیاتی است.

وی با بیان دیگر تکان های تأثیرگذار در اقتصاد کشور همچون بلایای طبیعی، تخاصم، تحریم و تهدیدهای اقتصادی ادامه داد: اگر دولتی وفادار به آرمان ها بوده و عاقلانه با مسائل برخورد کرده و اهل مشورت و دوراندیشی باشد و همچنین به مردم سالاری نیز اعتقاد راسخ داشته باشد، قطعاً بهتی کشور می تواند از این شرایط به راحتی عبور کند و گر نه برعکس این مسائل اتفاق افتاده و رخ می دهد.

استاد اقتصاد دانشگاه هار با بیان اینکه باید سیاست کلان اقتصادی به سمتی باشد تا کاهش فساد اقتصادی، مؤلفه های مختلف بازار و اقتصاد توانمند بیشتر مورد توجه قرار گیرد، گفت: حرکتی که اخیراً دولت در ارائه وام به مردم برای خرید خودرو داد، حرکتی اشتباه بود چرا که به معنای واقعی هم آسیب های اجتماعی، هم زیست محیطی و هم خارج شدن ارز از کشور را به همراه داشته در حالی که دولت بهتر از این می توانست این تسهیلات را در حوزه مسکن و ازدواج پرداخت کند تا حالت ضد تورمی داشته باشد.

توکلی در تشریح ابعاد مختلف فساد که به هم ریختگی اقتصاد، پایین آمدن امنیت شغلی و دیگر مؤلفه های ناپایدار اقتصادی را به همراه دارد، افزود: در بسیاری از کشورها موضوع اعتبار دولت ها در تغییر و تحولات اقتصادی مطرح شده و در همه این موارد آنچه که مهم و قابل توجه به نظر می رسد ورود اندیشمندانه و عقلایی دولت ها در حوزه اقتصاد و تنظیم روابط است که نتایج مثبتی را نیز به همراه دارد.

مدل نئوکلاسیک در ایران جوابگو نیست

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بعد از جنگ مدل اقتصادی دولت های هاشمی، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی مدل نئوکلاسیک بود که در هیچ مقطعی این شیوه جوابگو نیست چرا که این مدل نه اهداف عدالتخواهانه و نه رشد مداوم را در پی دارد.

وی مدعی شد: برنامه چهارم توسعه کشور براساس یک فکر و اندیشه ناب آمریکایی در این کشور تدوین شد به طوری که در این برنامه ها براساس الگوی نظم نوین جهانی در حوزه اقتصاد ظلم و تعدی به بخش های مختلف وارد شده است.

توکلی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ما قطعاً در مقابل چنین الگوهایی که غربی و متجانس با شیوه های غرب پسند است، نمی توانیم اهداف اقتصادی اسلامی خودمان را پیاده کنیم و در برابر چنین حرکت هایی نباید منفعلانه عمل کنیم.

وی تلاش بخش خصوصی را برای حضور در عرصه سرمایه گذاری با انگیزه کسب سود یادآور شد و بیان کرد: یکی از بدترین شیوه های نفوذ در اقتصاد ایران نفوذ از طریق مدیران و مسئولان تصمیم گیر در اقتصاد است که غرب با تربیت نیروهای مد نظر خود سعی می کند در عرصه تصمیم گیری اقتصاد کشور سهم خود را انجام دهد.

توکلی اضافه کرد: ضرورت دارد عقل و علم توأم در هدف گذاری ها و برنامه ریز ی ها مورد توجه قرار گیرد تا با تعیین اولویت ها در اقتصاد کشور بیشتر و بهتر از این بتوان حرکت منطقی و قابل قبولی را انجام داد.

نباید همه کشور را به منطقه آزاد تبدیل کرد

اقتصاددان کشورمان با انتقاد شدید از تلاش دولت برای صدور مجوز و دادن وعده های مبنی بر راه اندازی مناطق آزاد در استان های مختلف کشور اظهار کرد: ما نیز قبول داریم که راه اندازی این مناطق به تسهیل امر صادرات و واردات و ورود سرمایه گذاری های خارجی کمک می کند و در ارز گیری و تربیت نیروی آموزش دیده و ماهر وجود این مناطق بسیار تأثیرگذار است.

توکلی در ادامه سخنان خود گفت: در این سال ها ما در مناطق آزاد به جای پرداختن به اصل کار نتایج معکوسی را از فعالیت ها گرفته ایم به طوریکه اشتغال هدف گذاری شده محقق نشده و ما به جای صادرات با واردات و به جای سرمایه گذاری در این مناطق با خروج سرمایه گذاری در سایر مناطق روبه رو شده ایم.

وی با بیان اینکه الان دولت تصویب 11 منطقه آزاد تجاری را به مجلس پیشنهاد کرده و خود نمایندگان نیز 70 تا 80 پیشنهاد در این زمینه دارند، افزود: قرار نیست کل کشور را منطقه آزاد کنیم!

ایجاد مناطق آزاد جدید خیانت به ملت ایران است

توکلی تصریح کرد: ما بهتر از این می توانستیم از ظرفیت مناطق آزاد استفاده کنیم در حالی که ایجاد مناطق آزاد جدید خیانت به ملت ایران است چرا که این مناطق از آن هدفشان دور شده و به جای صادرات محوری به واردات روی آورده اند.

وی بیان کرد: در وضعیت رکود اقتصادی قرار داریم به طوری که نرخ رشد اقتصاد با نوسانات زیاد روبه رو شده و بنده معتقدم هدفمندی یارانه ها، تلاطم در بازار ارز و بالا بودن سود سپرده بانکی از عوامل اصلی تورم است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: دولت عاقل و با توانمندی بالا قطعاً در جلب اعتماد عمومی مردم نقش آفرینی می کند و مانع از کشمکش های اجتماعی، قومی، مذهبی، حوزه ای، جناحی و قدرت طلبی شخصی در عرصه های مختلف شده و همچنین به کاهش تأخیر در تصمیم گیری ها، افزایش نااطمینانی و ریسک در تولید و سرمایه گذاری کمک می کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان