به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، یک اندیشکده آمریکایی روز سه شنبه در گزارشی درباره آینده توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 (برجام) در دولت آینده آمریکا به بررسی توافق هایی در گذشته پرداخته که واشنگتن آنها را لغو یا اصلاح کرده است.

اندیشکده «هوور»، وابسته به دانشگاه «اسنتفورد» نوشته است: «برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تنها یک برنامه اقدام است. این توافق، معاهده نیست، زیرا در این صورت هرگز نمی توانست دوم سوم آرا موافق لازم در سنا را به دست بیاورد؛ برجام تنها یک 'توافق اجرایی' رئیس جمهوری است و بنابراین تنها با یک اشاره از طرف رئیس جمهور آینده، «ترامپ»، قابل لغو است.»

به نوشته این اندیشکده، لغو برجام در دولت ترامپ به ایجاد جنجال در میان سیاستمداران جناح چپ منجر خواهد شد و انها تلاش خواهند کرد که این اقدام را نوعی عقب نشینی دولت جدید از تعهدات دولت قبلی و اقدامی بی سابفه معرفی کنند. با وجود این، سوابق تاریخی نشان می دهند که لغو توافقات، قبلاً اتفاق افتاده است.

طبق این گزارش، در نمایشگاهی در «موزه ملی سرخ پوستان ایالات متحده آمریکا» معاهداتی به نمایش گذاشته شده اند که در قرن های هجدهم و نوزدهم به آمریکا برای گسترش قلمروش کمک کردند. تعداد زیادی از این معاهده ها بعداً اصلاح، لغو و یا نقض شدند.

یکی از این معاهده ها معروف به «معاهده کونوندایگو» بین دولت فدرال آمریکا و بومیان آمریکا منعقد شده است. از میان بندهای زیاد این معاهده، تنها یکی از بندهای آن امروزه موثق است.

اندیشکده «هوور» می نویسد: «در صورتی که تمامی بندها و عناوین صدها معاهده منعقد شده بین آمریکا و بومیان اجرایی می شد، ایالات متحده آمریکا امروزه ابرقدرت امروزی نبود.»

موارد اخیرترِ انصرافِ یکجانبه ی آمریکا از توافقنامه های بین المللی، اقدام جورج دبلیو بوش در سال 2002 است. وی «اساسنامه رم دیوان بین المللی کیفری» که بیل کلینتون سال 2000 آن را امضا کرده بود را رد کرده و آن را برای تأیید به سنا نفرستاد.

دسامبر سال 2001 هم جورج دبلیو بوش به روسیه اخطار داد که «پیمان موشک های ضد بالستیک» که برای محدودسازی سیستم موشک های ضدبالیستیک بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی منعقد شده بود را لغو می کند. واشنگتن معتقد بود که بعد از فروپاشی شوروی، این توافق معنایی ندارد و مانعی در برابر آمریکا برای ساخت و آزمایش سامانه های موشکی است.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان