در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، آیت الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت تهران در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران با اشاره به دروغ در عرصه سیاسی و زیان های آن اظهار داشت: سیاستمدار دینی با سیاستمدار بی دین فرق دارد و عملکردشان متفاوت است، سیاستمدار دینی براساس دین و ارزش ها عمل می کند در حالی که برای سیاستمدار بی دین ارزش ها مطرح نیست.

آیت الله خاتمی با اشاره به رویکرد امام علی (ع) در سیاست ورزی ادامه داد: ایشان فرمودند که ما دین خود را فدای سیاست مان نمی کنیم و انتظار ما از سیاسیون نظام اسلامی این است که به ارزش های دینی پایبند باشند و حتی به دشمنان خود هم دروغ نگویند. از این رو سیاستمدار دینی حاضر نمی شود حتی برای زمین زدن رقیب خود هم دروغ بگوید.

خطیب موقت تهران با اشاره به دروغ صریح و بزرگنمایی همه این موارد را از مصادیق دروغ برشمرد و گفت: به طور مثال ممکن است در قوه ای فسادی اتفاق افتاده باشد و فردی آن را به کل نهادها نسبت دهد که این دروغ غیرصریح است.

وی با بیان اینکه کوچک نمایی هم نوعی دروغ به حساب می آید، به حقوق های نجومی اشاره کرد و گفت: حقوق های نجومی دل متدینین را رنجانده و رهبر انقلاب را متاثر کرده اما حالا مدام مصاحبه می کنند و می گویند که قانونی بوده است؛ عدالت و انصاف کجا رفته. روح نظام اسلامی مبارزه با بی عدالتی و تبعیض است، مگر هر چیزی که روی کاغذ نوشته شد در هر شرایطی قانون تلقی می شود.

آیت الله خاتمی تاکید کرد: کسی که حقوق های میلیاردی گرفته نمی داند چند درصد از مردم زیر خط فقر هستند بنابراین کوچک نمایی مسائل نیز دروغ است؛ صداقت اعتماد آور است و دروغ کاخ اعتماد را فرو می ریزد.

خطیب موقت تهران با بیان اینکه متهم کردن به دروغ نیز حرام است، یادآور شد: برخی فکر می کنند می توانند درباره کسی که مسئول است هرچه می خواهند بگویند و اگر آماری داده و آنها شک دارند نباید متهم به دروغ کرد.

در ادامه خطبه های نماز عبادی سیاسی تهران آیت الله خاتمی در خطبه دوم ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسگری (ع) و تبریک آغاز ولایت امام زمان (عج)، اظهار داشت: بنده پیروزی های ارزشمند در حلب را تبریک می گویم و به یاری خداوند نزدیک است که کمر دشمنان زخم خورده خدا در حلب شکسته شود.

خطیب موقت تهران با اشاره به پیروزی های موصل تاکید کرد: دنیای استکبار بر روی حلب و موصل شرط بسته بود اما به فضل خدا رزمندگان غیور ارتش عراق و سوریه و نیز بسیج مردمی و حشدالشعبی در حال پیشروی هستند که به آنها خداقوت و تبریک می گوییم.

وی در ادامه خطبه دوم با اشاره به 6 نکته درباره تمدید تحریم ها و نقض عهد برجام، تصریح کرد: دو مجلس آمریکا تحریم ها علیه کشورمان را تمدید کردند و رهبر انقلاب نیز در این باره تاکید کردند که این مسئله قطعا نقض برجام است.

آیت الله خاتمی ادامه داد: امیدواریم اوباما رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه که در این رابطه تصمیم می گیرد مراقب باشد در دام صهیونیست ها نیفتد و این مصوبه را امضا نکند چرا که امضا کردن تمدید تحریم ایران مایه روسیاهی ازلی و ابدی او خواهد بود.

خطیب موقت تهران با بیان اینکه وحدتی که در این زمینه در کشور شکل گرفته جداً ستودنی است، خاطرنشان کرد: رهبری به نقض برجام اشاره داشتند و مسئولان نیز این نکته را تایید کردند و گفتند که تمدید تحریم ها و نقض برجام واکنش قاطع ایران را در پی خواهد داشت بنابراین ما به دنبال چنین وحدتی حول محور ولایت هستیم.

وی با تاکید براینکه نباید با سخنان رهبر انقلاب برخورد گزینشی انجام داد، یادآور شد: رهبر انقلاب از برجام و مسئولان حمایت کردند و در عین حال هشدار و تذکر هم دادند، رهبر انقلاب فرمودند از خط قرمزها عبور شده اما آقایان گفتند که ما مجبور بودیم در حالی که رهنمودهای رهبری یک مجموعه است.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه ما بارها گفته ایم که دنیای استکبار قابل اعتماد نیست، گفت: خوی تجاوزگری در کفار با عهد و پیمان جور نیست و تجربه نشان داده که مستکبران اهل منطق و مذاکره نیستند و جواب زور، زور و جواب کلوخ انداز، سنگ است؛ باید مقابل تجاوزگری آنها ایستاد و آنها را سر جایشان نشاند.

خطیب موقت تهران با تاکید براینکه ما تاکنون ندیده ایم که سیاست لبخند و خوش و بش جواب بدهد، تاکید کرد: تنها یک سیاست تاکنون جواب داده و آن هم مقاومت بوده است. همانطور که مردم با مقاومت و ایستادگی علیه رژیم شاه پیروزی انقلاب را در بهمن 57 تحقق بخشیدند.

وی با بیان اینکه ما در شرایطی هستیم که بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز داریم، افزود: استحکام داخلی ما جواب توطئه های خارجی را می دهد اما این وحدت محور می خواهد و قطعا محورش ولایت است.

آیت الله خاتمی ادامه داد: در یک سال و نیم گذشته افراد زیادی دغدغه هایی داشتند و این روزها را می دیدند و درباره برجام صحبت می کردند اما چه ها که به آنها گفته نشد و این افراد را افراطی و تندرو نامیدند، حالا که فهمیده اند اشتباه کرده اند دیگر نباید آن را تکرار کنند و رحماء علی الکفار باشند چراکه وحدت از این طریق به دست نمی آید.

خطیب موقت تهران تاکید کرد: تنها امید ما باید به خدا باشد چراکه دیدیم نگاه به بیرون جواب نداد.

وی در ادامه به بحث انتخابات پرداخت و گفت: ما کم کم به سمت فضای انتخابات سال 96 می رویم و بنده به عنوان خطیب جمعه که دعوت به تقوا وظیفه اوست، 5 موعظه را مطرح می کنم.

آیت الله خاتمی تاکید کرد: انتخابات در این کشور جشن سیاسی است. سالیان طولانی در کشور و در زمان قاجار و سلسله منحوس پهلوی مردم هیچ کاره بودند اما به برکت این نظام همه کاره شدند لذا باید قدر این نعمت را بدانیم و شکر آن را به جای آوریم.

خطیب موقت تهران با بیان اینکه شکر این نعمت یکی از مصادیقش عدم بداخلاقی و تنگ نظری است، افزود: معنا ندارد که برخی بگویند فقط ما در جامعه حق حرف زدن داریم، بر هم زدن سخنرانی همه اش بد است. چه آن سخنرانی از جناح ما باشد یا خیر. بنابراین اگر برهم زدن سخنرانی مایه شرمساری است درباره همه باید مایه شرمساری باشد.

وی با اشاره به سوءاستفاده از آزادی بیان و تهمت و افترا به بهانه آزادی بیان، خاطرنشان کرد: در این فضای باز که به برکت انقلاب اسلامی به دست آمده عده ای شعارهای هنجارشکنانه می دهند و متاسفانه در برخی از محافل دانشجویی نیز چنین بوده است.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه برخی به بهانه حمایت از مظلوم به نظام ظلم می کنند و ارزش ها را زیر سوال می برند، تاکید کرد: این مصداق بداخلاقی است و ما به سیاسیون کشور می گوییم که یادتان باشد این انقلاب مفت به دست نیامده و ما بیش از 200 هزار شهید و رنج های فراوان را از سر گذرانده ایم و حالا نمی شود جریان هایی بیایند و نظام را فدای مصلحت شخصی خود کنند چراکه این ناجوانمردی است.

خطیب موقت تهران تاکید کرد: انتظار ما از روسای سه قوه این است که معلم اخلاق باشند چراکه در این صورت مردم نیز متعلم های خوبی خواهند بود، دعواهای رسانه ای چه معنایی دارد باید در جلسات خصوصی دعواهای خود را فیصله دهند. البته آغازگر دعوا در این عرصه نیز مستحق توبیخ بیشتر است.

وی با بیان اینکه به بهانه انتخابات نباید قوای نظام را تضعیف کرد، یادآور شد: گویا این روزها نوبت به تخریب قوه قضاییه رسیده است اما ما به آنها می گوییم که کسی که خربزه می خورد پای لرزش هم می نشیند. شما با فتنه و فتنه گران در افتادید و به پرونده حقوق های نجومی و نجومی بگیران ورود کردید، این هم هزینه اش است و باید مقاومت کنید و بیرون نروید که البته نمی روید.

آیت الله خاتمی در بخش پایانی خطبه دوم با بیان اینکه باید نکته ای را درباره اراجیف نخست وزیر انگلیس این روباه پیر که در شورای همکاری خلیج فارس مطرح کرده بگویم، اظهار داشت: او سخن از خطر ایران و لزوم مقاومت در برابر ایران گفته است، این حرف ها بسیار کهنه است و گفتن آن برای انگلیس که سیاه ترین پرونده را در کشور ما دارد خروجی اش فقط شعار مرگ بر انگلیس است.

خطیب موقت تهران در پایان تاکید کرد: هرجا پای استعمار، تفرقه و مبارزه با اسلام است پای انگلیس هم آنجاست اما آنها به فضل خدا در ضعیف ترین وضع خود قرار دارند و آنها بی آبرو هستند و با این حرف ها خود را بی آبروتر می کنند.

انتهای پیام/


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان