به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، تسنیم نوشت:  بارش برف زمستانی که از نخستین ساعات روز جمعه در شهر رشت آغاز شد، استان را با بحرانی پس از بحران تازه پشت سر گذاشته با روسیاهی برخی مسئولان فرافکن و خود متشکر استان که هیچ نقد و نصیحتی را برنمی تابند، مواجه کرد.
استاندار گیلان مرتب از خود و همکارانش تشکر می کند و همه مشکلات از جمله قطع برق چند روزه چندین هزار مشترک و قطع آب هزاران مشترک دیگر به ویژه در روستاها را بسیار سهل می بیند. وی در آخرین اظهارنظر خود گفته است: تمامی دستگاه های اجرایی، خدماتی و امدادی به شیوه  درست در این بحران حضور داشتند و بحران برف به صورت مطلوب در گیلان مدیریت شد. حال باید دید مطلوبیت مورد نظر ایشان با چه معیار و شاخصی سنجیده شده است؟ نکند با همان معیارهای کاهش نرخ بیکاری در استان.

بحران پیشامدی است که به صورت ناگهانی و گاهی فزاینده رخ می دهد و به وضعیتی خطرناک و ناپایدار برای فرد، گروه و یا جامعه می انجامد. بحران ها بر حسب نوع و شدت متفاوتند و باعث به وجود آمدن شرایطی می شوند که برای برطرف کردن آن نیاز به اقدامات اساسی و فوق العاده است؛ بحران، آسیب ، تهدید، خطر و نیازهای تازه ای به وجود می آورد. با توجه به اینکه از سوی اداره هواشناسی، بارش برف پیش بینی شده بود و تمامی دستگاه های اجرایی و خدماتی استان آمادگی مقابله با آن را اعلام کرده بودند باز هم شاهد کاستی ها و نارسایی ها در حوزه های شهری و روستایی هستیم. بحران شناسی بخش مهمی از فرآیند مدیریت بحران و پژوهش های مربوط به آن را تشکیل می دهد و شناخت هر چه دقیق تر بحران همچون هر حوزه مدیریتی دیگری به کنترل و هدایت هرچه مؤثرتر آن کمک کرده و مدیران بحران می توانند با تفکیک تفصیلی مسئله پیش رو، آن را مدیریت پذیر کنند. اما اکنون خاطره ای که از برف در ذهن گیلانیان نقش می بندد بروز مشکلاتی تلخ است که چالشی بزرگ را برایشان رقم زده است.

زیرساخت های این استان کهنسال نیاز به بازبینی و بازسازی دارد؛ این استان فقیر است و بودجه ای برای امور ضروری و ترمیم فرسودگی های زیرساختی ندارد اما تجربه برف سال های گذشته و حتی همین هفته های اخیر چه می شود؟ ضعف مدیریت در مدیران ارشد استان در حل و رویارویی بحران کاملاً مشهود است و بازدیدهای مکرر و رسانه ای کردن آن و توصیف خدمات خود و همفکران و همکاران، دهان مردم تلخ کام از بحران را شیرین نمی کند. شهروندانی که آب و برق شان ساعت هاست قطع شده با اندک توان خود باز هم دست به گریبان رسانه می شوند؛ گویی این داستان تکراری قطعی برق و آب و بسته شدن معابر، داستان همیشگی بارش برف در استان است. شهروندی در رشت به خبرنگار ما می گوید: گاز وصل است اما برق نیست و متعاقب آن آب نداریم، بیمار خاص در منزل داریم که نیاز به کمک دارد. شهروند دیگری از کوچه های راه بندان شده محله اش گله مند است و می گوید: تا صبح بیدار بودیم اما کسی نبود که کمک کند تا برف سقف خانه را پاک کنیم و هر لحظه منتظر ریزش سقف خانه هستیم. شهروند رشتی از اینکه راه کوچه برای انتقال احتمالی بیمار قلبی اش بسته است نگران است و می گوید ما برق نداریم.

بارش سنگین برف باعث مسدود شدن خیابان ها، معابر محلی و کوچه های شهر رشت شده است که این امر گلایه همشهریان را در برداشته و مردم با ابراز گلایه خواستار توجه ویژه مسئولان به امر بازگشایی و برف روبی معابر و کوچه های خود شدند. امروز در حالی که بارش سنگین برف قطع شده بود و کارگران شهرداری مشغول برف روبی معابر، خیابان ها و کوچه ها بودند ولی به دلیل عدم امکانات لازم و تداوم مشکلات تردد، مردم نارضایتی خود را از مسدود بودن کوچه ها ابراز می کردند. فرماندار رشت در گفت وگو با تسنیم با اشاره به اینکه در زمینه گشایش معابر موفقیت خوبی را شاهد بودیم گفت: مشکل بزرگی که با آن مواجه شدیم خارج شدن 5 پست برق از مدار بود که منجر به خاموشی در لشت نشاء و خشکبیجار و کوچصفهان شد که با تلاش و جدیت نیروهای برق، قطعی ها برطرف شد. سیروس شفقی با بیان اینکه تلاش برای برقراری برق دیگر مناطق که به صورت موردی دچار قطعی شده است ادامه دارد اظهار داشت: اکیپ های برق  در حال فعالیت بی وقفه هستند تا وضعیت به حالت عادی برگردانده شود. وی با اشاره به اینکه تلاش نیروها در راستای بازگشایی معابر جهت پیشگیری از بروز مشکلات تردد به علت یخبندان بر مبنای اولویت بندی دسترسی ها بدون استراحت در حال انجام است تا محورهای اصلی قطع نباشد گفت: بیشترین بارش برف در منطقه امامزاده هاشم و سنگر بوده است. فرماندار رشت با تاکید بر اینکه حضور خودروهای شهروندان در سطح شهر و پارک اتومبیل ها در حاشیه خیابان ها عملیات بازگشایی معابر را با مشکل جدی مواجه می کند خاطرنشان کرد: تردد غیرضروری وحضور اتومبیل ها در لابه لای خودروهای امدادی و ماشین آلات، سرعت بازگشایی را کند کرده است. مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان نیز در گفت وگو با تسنیم با بیان اینکه تا ساعت 19:30 شب گذشته برق 13 هزار مشترک وصل شده است گفت: 229 اکیپ که 52 اکیپ از استان های معین گیلان هستند بی وقفه در حال فعالیت و ترمیم و حل مشکلات هستند. جمشید طالبی با اشاره به اینکه برفروبی و سنگینی شیروانی ها سبب بروز پارگی سیم های برق شده است اعلام کرد: خودروهای کمک دار نداریم و مجبوریم از سپاه کمک بگیریم. شهردار رشت نیز در این زمینه با بیان اینکه بازگشایی معابر در نواحی مختلف شهری از نخستین ساعات بارش برف آغاز شد به تسنیم گفت: افزون بر 6 هزار تماس مردمی  با شهرداری گرفته شد که بیش از 4 هزار تماس آن مربوط به مشکلات حوزه برق شهری بود. ثابت قدم با اشاره به اینکه در زمینه حل مشکلات بارش برف، سازمان های مختلفی تلاش می کنند افزود: زیرساخت های فرسوده مشکلات شهری را دو چندان کرده و این باعث شده با انباشت مشکلات مواجه شویم. حال این سئوال همچنان مطرح است که چرا استان گیلان با همه زحماتی که کشیده می شود برای مقابله با بحران ها آماده نیست؟ گویا در بسیاری موارد مسئولان استان به ویژه در حوزه شهری به انتظار مساعدت شرایط آب و هوایی و حل خود به خودی مشکلات نشسته اند.

انتهای پیام/
برچسب‎ها : صدا ثروت برف

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان