در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، چهار نماینده جمهوری خواه در مجلس سنای آمریکا در نامه ای روز سه شنبه به «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه این کشور از وی خواسته اند لحنش را درباره توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 تغییر دهد.

به گزارش واشنگتن پست، نمایندگان جمهوری خواه از وزیر خارجه کشورشان خواسته اند با عدم تأیید پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای، زمینه های بازگشت تحریم ها علیه ایران را فراهم آورند.

«رکس تیلرسون» طبق قانون موظف است هر 90 روز یکبار پایبندی ایران به متن توافق هسته ای با کشورهای موسوم به گروه 1+5 را به کنگره آمریکا گزارش کند.

تیلرسون در اولین گزارش خود در ماه آوریل تأیید کرد که ایران به متن توافق هسته ای پایبند مانده است. وی علی رغم این، ادعاها علیه ایران را تکرار کرد و گفت که این کشور، اصلی ترین حامی تروریسم است.

در آن زمان، همچنین دولت ترامپ اعلام کرد در حال انجام بررسی هایی درباره برجام است که سیاست واشنگتن درباره پایبندی به این توافق یا خروج از آن را تعیین خواهد کرد.

با نزدیک شدن موعد گزارش بعدی تیلرسون درباره برجام، نمایندگان جمهوری خواه آمریکایی وی را برای متهم کردن ایران به نقض توافق هسته ای تحت فشار قرار داده اند.

«تام کاتن»، «تد کروز»، «دیوید پرود» و «مارکو روبیو» در این نامه نوشته اند: «ما معتقدیم که وقت برای ایجاد تغییر در سیاست ها مدتها سرآمده است.»

«با نزدیک شدن به پایان یک دوره 90 روزه دیگر، منافع آمریکا در صورت در نظر گرفتن هوشیارانه نقض برجام توسط ایران و رفتارهای بی ثبات ساز و تجاوزکارانه رژیم به بهترین نحو تأمین خواهد شد.»

سناتورهای آمریکایی در بخش دیگری از این نامه گفته اند که در حال حاضر اعمال فشار بر ایران در راستای منافع آمریکا است.

در این نامه نوشته شده است: «ایران، کماکان کمپینی متشکل از تجاوزگری منطقه ای، حمایت از تروریسم بین المللی، توسعه فناوری موشک های بالستیک و ظلم به مردم ایران را هدایت می کند. تجاوزگری ایران، مستقیماً ایالات متحده را هدف قرار می دهد.»

سناتورها همچنین مدعی شده اند: «در پرتو این اقدامات، هیچ مبنایی برای تأیید این موضوع وجود ندارد که امنیت ملی آمریکا با ادامه کاهش تحریم ها تقویت می شود. در واقع، ادامه سیاست فعلی، معادل پاداش دهی به ستیزه جویی های ایران خواهد بود.»

یک سخنگوی «تام کاتن»، سناتور افراطی آمریکایی به واشنگتن پست گفته است ترامپ در گفت وگویی با این نماینده آمریکایی در هفته گذشته بار دیگر از توافق هسته ای با ایران به عنوان «توافقی بد» یاد کرده است.

انتهای پیام/


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان