به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حسین شریعتمداری مدیرمسئول کیهان طی یادداشتی در این روزنامه نوشت:

1- اگر رئیس جمهور محترم این واقعیت تلخ را باور کرده بود که با وجود هزینه کردن امکانات و ظرفیت های 4 ساله دولت یازدهم برای رسیدن به توافق هسته ای مطلوب! از این میدان با دست های تقریبا خالی و دستاورد «تقریبا هیچ» بازگشته است، نوشتن این وجیزه ضرورتی نداشت ولی متاسفانه اظهارات هر از چندگاه ایشان و برخی از دولتمردان نشان می دهد که از راه نه فقط بی نتیجه، بلکه خسارت باری که در این وادی طی کرده اند - با عرض پوزش- عبرت نگرفته اند و شواهد و قرائن موجود حاکی از آن است که به ادامه همان راه و استفاده از همان فرمول ناکارآمد در عرصه های دیگر نیز اصرار دارند. از این روی اشاره به نکاتی دراین خصوص ضروری به نظر می رسد؛


2- آقای دکتر روحانی روز یکشنبه هفته جاری - 22 مردادماه - در آخرین جلسه هیئت دولت یازدهم می فرمایند؛ «تلاش بسیار زیادی برای به ثمر رسیدن توافق هسته ای و برجام که البته وقت زیادی از دولت گرفت، انجام شد و در نهایت امروز قرارداد و توافقی حاصل شده که هیچکس در دنیا نیست بگوید ایران به واسطه برجام ضرر کرده است»! ایشان در ادامه می گوید؛ «رئیس جمهور آمریکا، مخالفین و آنهایی هم که ضد جمهوری اسلامی ایران هستند با عصبانیت این توافق را بدترین توافق تاریخ آمریکا دانسته و می گویند ایران سر بقیه کلاه گذاشته که البته این حرف هم درست نیست. آنچه در برجام اهمیت داشته و دارد، موضوع تفاهم برد- برد بوده و هرگز برد- باخت مطرح نبوده است»!


درباره خسارت های فراوان برجام که برای کشورمان به فاجعه شبیه است، پیش از این مستندات فراوانی ارائه کرده ایم که تاکنون بی پاسخ مانده است. و از تکرار آن موارد خودداری می کنیم و آقای روحانی را به آنچه برخی  از دولتمردان و اعضای تیم هسته ای درباره بدعهدی های آمریکا، باقی ماندن تحریم ها، مسدود بودن روابط بانکی و تجاری، افزایش پی در پی تحریم های جدید، تاکید بر «دستاورد تقریبا هیچ» برجام و نمونه های مشابه دیگر که اعتراف دست اندرکاران مذاکرات هسته ای است ارجاع می دهیم ولی در این محدوده فقط به طرح چند پرسش از ایشان بسنده می کنیم؛


الف: چه کسی؟ و کدام صاحب نظر داخلی یا خارجی گفته است ایران در برجام سر بقیه را کلاه گذاشته است؟ که ایشان با حالتی از شکسته نفسی!  و برای تاکید بیشتر می فرمایند: «البته این حرف هم درست نیست»! آنچه به وضوح می توان دید، اظهارنظرهایی از این دست است که «بدون شلیک یک گلوله و فقط با غلاف اسلحه، فعالیت هسته ای ایران را متوقف کردیم»! «رئیس جمهور ایران به فروشنده بدهکاری شبیه است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی کشورش می داند»! و...


ب: آقایان فقط به عنوان نمونه توضیح بدهند که کدام بخش از برجام به زیان آمریکاست؟!  توقف برنامه هسته ای کشورمان؟!  از چرخش انداختن 12 هزار سانتریفیوژ؟ بتن ریزی در راکتور اراک؟ مجبور کردنمان به از دست دادن 9700 کیلو اورانیوم غنی شده؟ وادار کردنمان به خروج آب سنگین؟ توقف تحقیق و توسعه؟ بلوکه کردن دارایی هایمان؟و...


ج: این پرسش را بارها مطرح کرده و همواره نیز بی پاسخ مانده است و آن، این که؛ آیا آقایان می توانند غیر از تعریف و تمجیدهای اغراق آمیز از برجام، نظیر فتح الفتوح! معجزه قرن! بزرگترین دستاورد در تاریخ انقلاب! و... فقط یک یا دو نمونه از دستاوردهای  قابل توجه برجام را نام برده و برای ملت توضیح بدهند؟!  مقایسه وعده های آقایان درباره دستاوردهای برجام و آنچه در عمل با آن روبرو هستیم، همگان را به تائید و تصدیق نظر آقای سیف می رساند که دستاورد برجام تقریبا هیچ بوده است و اگر دولتمردان نظری غیر از این دارند، بسم الله!


د: آقای روحانی فرموده اند «امروز اگر آمریکا بخواهد علیه برجام بایستد، همه دنیا روبروی آمریکا می ایستند»!  که باید از ایشان پرسید، امروزه بعد از نقض پی در پی برجام از سوی آمریکا، کدام کشور به حمایت از ما برخاسته و به قول حضرتعالی «درمقابل آمریکا ایستاده است»؟!  بعد از نقض برجام از سوی آمریکا، فرمودید به سوی اروپا می رویم ولی دیدید که کشورهای اروپایی نیز جانب آمریکا را گرفتند؟!  از جمله، خانم موگرینی که با عزت و افتخار از وی استقبال کردید و برخی نمایندگان - بخوانید وکیل الدوله ها- در اقدامی ذلت بار با وی عکس سلفی گرفتند، قبل از ورود به کشورمان، اعلام کرد که تحریم های جدید آمریکا، یعنی همان مادر تحریم ها نقض برجام نیست! کاش جناب روحانی یکی از کشورهای مورد نظر خود را که به قول ایشان در مقابل نقض برجام از سوی آمریکا ایستاده است، نام ببرند!


ه‍ :  اگر این واقعیت تلخ که برجام «خسارت محض» بوده است قابل انکار نیست که نیست، سؤال بعدی آن است که دولت محترم چه اصراری بر ادامه این راه فاجعه آمیز دارد؟ و چرا نباید با قاطعیت در مقابل باج خواهی ها و کلاهبرداری های آمریکا و متحدانش بایستد و از ادامه این راه خسارت بار خودداری کند؟ بخوانید!


3- چند سال قبل در یادداشتی با عنوان «این شتر به کوی لیلی نمی رود»، آورده بودیم؛


«در مثنوی مولوی داستان عبرت انگیز و درس آموزی آمده است که شباهت بسیاری با چالش هسته ای این روزهای کشورمان دارد. ماجرای «شتر مجنون». مجنون در تب و تاب دیدار لیلی بر ناقه ای می نشیند و راهی دیار یار می شود. شتر اما، در شهر کره ای دارد که به غریزه مادری، دل از آن برنمی دارد. مجنون در این اندیشه که به کوی لیلی برود و ناقه در اضطراب که از کره خود جدا نشود. مجنون سرانجام - به قول ملای رومی- چاره کار را در فرود آمدن از ناقه می بیند و اگرچه با تحمل سختی، ولی به پای خویش راه می پیماید و در کوی لیلی به آرامش می نشیند.»


آن روز با استناد به نمونه هایی از برخوردهای غیرقانونی و باج خواهانه آمریکا نتیجه گرفته بودیم که چالش هسته ای غرب با ایران اسلامی فقط یک بهانه است و این چالش را ادامه جنگ تحمیلی دانسته بودیم که با تغییر شکل - و نه ماهیت - در عرصه ای دیگر کلید خورده و به جریان افتاده است و پیش بینی کرده بودیم که حریف هرگز این میدان را ترک نمی کند و چنانچه در چالش هسته ای به نتیجه دلخواه خود برسد، نیز درگیری و باج خواهی را به میدان دیگری منتقل می کند و دیدیم و دیدید که اینگونه شده است.


4- دیروز سیدحسن نصرالله در یازدهمین سالگرد پیروزی حزب الله در جنگ 33 روزه ضمن سخنانی افتخارآمیز به این واقعیت اشاره کرد که؛


« آن زمانی که اسرائیل تهدید می کرد، گذشت و ایستادگی و مقاومت ما باعث شده است که امروز اسرائیل از کاشت یک درخت در مرز لبنان هم وحشت می کند، چرا؟  چون از مقاومت می ترسد. اسرائیل آن روزها اصلا لبنان را حساب نمی کرد، اما اکنون از کاشت یک درخت هم می ترسد و اعتراض می کند»


و این فقط یک نمونه از سودمندی مقاومت در مقابل هزینه های سنگین سازش است.


5- محمد البرادعی مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در کتاب خاطرات خود که با عنوان «عصر فریب» به چاپ رسانده است با اشاره به اقدام سال 2003 لیبی در دست کشیدن از برنامه هسته ای خود که تحت فشار آمریکا صورت گرفت می نویسد؛ «وقتی در 23 فوریه به لیبی رفتم با گوش دادن به سخنان مقامات لیبی که در پی توافق با آمریکا به سرعت در حال تغییرات سریع بودند، نمی توانستم از این احساس رها شوم که آنها در خطر یک سوءاستفاده هستند»


 و اینگونه نیز شد. و این هم یک نمونه دیگر از هزینه سنگین سازش به جای مقاومت است.


6- کره شمالی که به هیچوجه قابل مقایسه با ایران مقتدر و مردم سالار نیست نمونه دیگری از این دست است که صرفنظر از بسیاری تفاوت های فاحش که با ایران اسلامی دارد، در مقابل آمریکا ایستاده و نتیجه ایستادگی را نیز چشیده است. بخوانید!


الف: کره شمالی در 27 ژوئن 2008 با آمریکا بر سر کنار گذاشتن برنامه هسته ای خود به توافق رسید و به نشانه پایبندی به این توافق برج خنک کننده اتمی خود را منفجر کرد ولی بعد از آن که با نقض پیمان آمریکا روبرو شد، بی توجه به تهدیدهای آمریکا، فعالیت هسته ای خود را از سر گرفت و آمریکا نتوانست هیچ غلطی بکند.


نمونه ای موفق از مقابله مقتدرانه با نقض پیمان آمریکا.


ب: ترامپ با تهدید کره شمالی از این کشور خواست تا آزمایش موشک های بالستیک خود را متوقف کند ولی کره شمالی بی اعتنا به تهدید آمریکا نه فقط به آزمایش موشک های بالستیک خود تا تولید موشک های بالستیک قاره پیما ادامه داد، بلکه موشک هایی با کلاهک هسته ای را نیز آزمایش کرد و خطاب به آمریکا اعلام کرد اگر دست به حمله بزند، با حمله اتمی متقابل روبرو خواهد شد و ترامپ ناچارا دعوت به مذاکره کرد.


نمونه موفقی از مقاومت به جای سازش.


ج: اما کره شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه های هسته ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می توان گفت که کره شمالی در این زمینه از مذاکرات بی نتیجه و فاجعه آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده است خود را مانند ما به چنبره فریب آمریکا گرفتار کند.


یعنی عبرت گرفتن از راه خطا و خسارت باری که دولت محترم یازدهم پیموده و علی رغم فاجعه ای که با آن روبرو شده ایم هنوز حاضر به تغییر مسیر خسارت آفرین  خود نیست.


و دراین باره باز هم گفتنی هایی هست که به بعد موکول می کنیم.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان