به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، اندیشکده آمریکایی «کیتو» در تحلیلی به قلم «آرین طباطبایی» درباره برجام تحت عنوان «حفظ توافق همراه با خطرها و چشم اندازها» نوشت: از همان دو سال پیش که توافق هسته ای امضا شد، هاله ای از جنجال آن را در بر گرفته است.

اگرچه مفاد اصلی توافق با موفقیت به اجرا گذاشته شده و ایران تاکنون محدودیت ها در برنامه هسته ای خود را در مقابل رفع تحریم های اقتصادی رعایت کرده، اما این توافق همچنان هم در ایران و هم در ایالات متحده مورد انتقاد شدید قرار دارد.

این توافق نه تنها قرار بود قابلیت های هسته ای ایران را برای چشم انداز نزدیک به عقب براند، بلکه از آن انتظار می رفت بتواند راه را برای برقراری روابط دیپلماتیک سازنده تر بین واشنگتن و تهران هموار می کند. با این حال، بقای این توافق به سیاست داخلی پیچیده و آشفته در هر دو کشور بستگی دارد.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از زمان آغاز کارش به شدت در پی از بین بردن این توافق برآمده و بارها متعهد به برهم زدن آن شده است. اینک دولت او در حالی سرگرم بررسی رویکردش در قبال ایران است که توافق هسته ای مولفه حیاتی آن به شمار می آید.

 ترامپ اینک نشان داده که می خواهد فشار بر ایران را افزایش دهد و دولت او قصد امتیاز گرفتن و فشار بر جمهوری اسلامی را با اقدام هایی چون حمایت از عناصری برای انتقال قدرت در ایران دارد.

اندیشکده کیتو در خاتمه نوشت: این توافق در صورتی که دولت آمریکا آن را حفظ کند، فرصت های متعددی را نیز فراهم می کند.

آمریکا باید به وضوح تعهد خود را نسبت به این توافق را تایید  دوباره کند، به ورود مجدد ایران در اقتصاد جهانی کمک نماید،  مسیرهای رسمی ارتباطی را با تهران باز نگه دارد و با جمهوری اسلامی به جای تلاش برای انزوا، تعامل کند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان