در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از مرمت قدیمی ترین مدرسه دخترانه گیلان با کمک مجمع خیرین مدرسه ساز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از لاهیجان، ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان درگفت وگو با خبر یسمای گیلان با بیان اینکه قدیمی ترین مدرسه دخترانه گیلان در شهر لاهیجان مرمت می شود، اظهار کرد: مدرسه توحید در خیابان امام خمینی شهر لاهیجان یکی از قدیمی ترین مدارس استان گیلان است که با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان توسط خیرین مدرسه ساز با نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان مرمت و بازسازی خواهد شد.

به گفته جهانی در بازدیدی که به اتفاق مجمع خیرین مدرسه ساز از این مجموعه زیبا و قدیمی که شامل مدرسه تاریخی، ساختمان سرایداری، سرویس های بهداشتی قدیمی و محوطه حیاط قدیمی می باشد انجام شد، مشخص شد مدرسه توحید شهر لاهیجان با توجه به الگوهای معماری بکار رفته می تواند به عنوان یکی از قدیمی ترین مدارس تاریخی گیلان بویژه شرق گیلان بوده باشد.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با اشاره به اینکه این مدرسه تاریخی در راستای شرقی و غربی و در یک طبقه در داخل محوطه ای باز با پوششی از درختان قدیمی ساخته شده است، گفت: بازدیدهای میدانی که در خصوص تاریخ گذاری اثر انجام شد، نیازمند بررسی های بیشتر و مراجعه به متون تاریخی است که در اولویت این اداره کل قرار دارد.

وی با بیان اینکه مدرسه تاریخی توحید یک مجموعه کامل از مدارس قدیمی احتمالاً ۱۰۰ سال قبل بوده افزود: افراد زیادی از مردم استان گیلان بویژه شرق گیلان و علی الخصوص شهرستان لاهیجان در این مدرسه تعلیم دیدند و یا تعلیم دادند و تاریخ با خاطرات این عزیزان در این مدرسه عجین شده است. 

به گفته جهانی، اداره کل میراث فرهنگی گیلان در نظر دارد با همکاری خیرین مدرسه ساز و اداره کل آموزش پرورش استان، اسناد قدیمی و یا خاطرات همشهریان را جمع آوری نماید تا بعد از مرمت این مجموعه تاریخی، بصورت نمایشگاه دائمی در داخل مدرسه به نمایش گذاشته شود.

 مدرسه تاریخی توحید شهر لاهیجان از استحکام بخشی نسبتا خوبی برخوردار است و بعد از مدرسه تاریخی شهید بهشتی شهر رشت دومین مدرسه زنده استان گیلان می باشد که هنوز هم پس از سال های سال، کلاس درس در این مدرسه دایر است، ضمنا این مدرسه تاریخی در مطالعات بافت تاریخی شهرستان لاهیجان، جز مدارس واجد ارزش شناخته شده و بزودی در فهرست آثار ملی کشور جای خواهد گرفت.

پایان پیام/۳۳۸۹


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان