به گزارش سایت خبری تحلیلی لنگرخبر، آذرماه بود که پرداخت تنها ۸۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران شمال کشور آنهم از قدر سهم دولت، رقابت شدیدی میان نمایندگان لاهیجان و سیاهکل، رودسر و املش، آستانه اشرفیه، صومعه سرا و لنگرود به وجود آورد و هرکدام از آن‌ها به نوعی سعی کردند که نشان دهند این پول با پیگیری آن‌ها پرداخت شده است.

حالا که یک ماه از آن موضوع گذشته و همچنان چایکاران گیلانی و مازندرانی مطالبات زیادی دارند و البته این‌بار دیگر خبری از نمایندگان هم نیست!

۵۵ هزار خانوار چایکار در گیلان و مازندران از ابتدای اردیبهشت تا پایان مهر ۱۵۵ هزار تن برگ سبز برداشت کرده‌اند و حالا منتظر دریافت مطالباتشان هستند. تاکنون ۹۲ درصد بهای سبز چای از سوی دولت و ۷۴ درصد سهم کارخانجات پرداخت شده است.

برخی کشاورزان حدود ۷ ماه است که حتی یک ریال هم پولی دریافت نکرده‌اند و کارخانجات نیز می‌گویند باید چای را بفروشیم تا بتوانیم مطالبات را پرداخت کنیم.

کارخانه داران می‌گویند چای زیادی هنوز در انبارها موجود است و امسال چای به سختی و به صورت غیرنقدی به فروش رفته و همین موضوع سبب شده که مطالبات کشاورزان باقی بماند.

وضعیت نامناسب بازار چای داخلی درحالی است که به زودی چای سریلانکا نیز با مجوز دولت با پول نفتی تهاتر می‌شود و همچنین به گفته مسؤولان به زودی شاهد واردات چای هندی نیز خواهیم بود.

پس از بلایی که با واردات بی‌رویه بر سر برنجکاران گیلانی و مازندرانی آوردند و برنج به تنها کالایی در کشور تبدیل شد که کاهش قیمت را تجربه کرد به نظر می‌رسد با روند موجود و بی‌تدبیری‌های پیاپی دولت و ناتوانی نمایندگان مجلس، چای نیز سرنوشت بهتری نسبت به برنج نخواهد داشت تا شاهد یک سال ننگین برای کشاورزی در شمال کشور باشیم.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان