شناخت، برنامه ریزی و راهکارهای توسعه گردشگری شهرستان لنگرود

زمان تقریبی مطالعه دقیقه
۱۰
۲۴ خرداد ۱۳۹۵

به گزارش پايگاه اطلاع رساني لنگرخبر، دكتر سپيده آشفته پور ليلاكوهي در مقاله به معرفي شهرستان لنگرود، برنامه ريزي و راهكارهاي توسعه اين شهرستان پرداخته است.

اين مقاله جامع را در زير بخوانيد.

 

 

درحال حاضر، گردشگری یکی از منابع مهم درآمدزایی کشور‌ها  واز ارکان اصلی اقتصاد تجاری جهان محسوب می‌شود. منابع و جاذبه‌های گردشگری در تمامی بخش‌های برنامه‌ریزی و مدیریتی صنعت گردشگری از اهمّیت بالایی برخوردار است و ویژگی‌ها و مشخصه‌های منابع و جاذبه‌ها در یک کشور یا منطقه اساس کار توسعه گردشگری را مهیا می‌سازد .

بدون شک بهره‌مندی از منابع و جاذبه‌های گردشگری موجود، در پیدایش و توسعه گردشگری نقش اساسی را ایفا می‌کند، به‌کارگیری منابع گردشگری نیز مستلزم نگاهی همه جانبه و علمی به این مقوله می‌باشد. مقاصد گردشگری نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی می‌باشد چرا که با توجه به منابع محدود، خواسته‌ها برای بهره‌مندی از آنها بسیار می‌باشد، در صورتی که برنامه‌ریزی و مدیریت خردمندانه‌ای در بهره‌مندی از منابع و جاذبه‌های گردشگری وجود نداشته باشد، زمینه‌های بهره‌مندی از این منابع کاهش می‌یابد و در برخی موارد موجب اتلاف منابع می‌شود.

به همین دلیل ضروری است که شناخت عمیق و مبتنی بر واقعیت در رابطه با جاذبه‌ها و منابع گردشگری داشته باشیم و به منظور تصمیم‌گیری مناسب در بهره‌گیری از منابع، تمامی فاکتورهایی که در تصمیم‌گیری مؤثر هستند را دخالت دهیم.

اصالت و منحصر به فرد بودن منطقه یکی از مهمترین امتیازات رقابتی آن نسبت به مقاصد دیگر بشمار می‌آید. این مهم هم برای منطقۀ گردشگر فرست و هم گردشگر پذیر واجد اهمیت است. افزون بر این، بسیاری از برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران توسعه نیز از صنعت گردشگری به مثابه رکن اصلی توسعه پایدار یاد می‌کنند.

در این راستا، می‌توان با برنامه‌ریزی اصولی و مناسب و شناسایی مزیّت‌ها و محدودیت‌های گردشگری ، در توسعه مناطق شهری و روستایی و در نتیجه تنوّع‌بخشی به اقتصاد ملّی و توسعه ملّی نقش مؤثّر برعهده داشته باشد. بر این اساس لازم است تا گردشگری در یک نگرش منطقه‌ای مورد توجه قرار گرفته و در برنامه‌ریزی منطقه‌ای به عنوان رهیافتی مؤثّر در توسعه منطقه‌ای مدنظر قرار گیرد گردشگری به عنوان پارامتری برای توسعه منطقه‌ای، توسعه بر پایه جلوه‌ای از شناختن استعداد و توان منطقه و گسترش خردمندانه برای مناطقی که باید از استانداردهای ویژه توسعه گردشگری بهره‌مند باشند را در بر می‌گیرد که در چارچوب منطقه‌بندی فضاها برای تعیین کاربری زمین اعمال می‌شود.

با منطقه‌بندی گردشگری ، توسعه فضاهای ویژه و مناسب انجام می‌پذیرد و در نتیجه اولویت‌بندی در این مناطق با استاندارها گسترش شکل می‌گیرد.الگوهای نوین توسعه بر مدار توسعه محلی و بهره‌گیری از تنوع مکانی ـ فضایی استوار هستند؛ بنابراین شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مختلف در سطوح خرد فضاهای جغرافیایی در کانون توجه برنامه‌ریزان توسعه قرار دارد.

تحقق اهداف سیاست توسعه گردشگری مستلزم اقدماتی چند است که مرحله گزینش فضاهای واجد ارزش، جهت زیرساخت‌های توسعه گردشگری از جمله مهمترین این اقدامات به شمار می‌رود. بی شک این کار، مستلزم برنامه ریزی و اولویت‌بندی است.

فقدان برنامه ریزی نظامند در تعیین جایگاه مکانی و فضایی کانون‌های جاذب گردشگری و بالطبع توزیع نامناسب تأسیسات و تجهیزات از جمله کاستی‌های بنیادی و مشهود در مطالعات و طرح‌‌های توسعه صنعت گردشگری در کشور و بویژه در شهرستان لنگرود است. شهرستان لنگرود برخوردار از توانمندی‌های بالقوه در توسعه گردشگری می باشدکه به دلایل مختلف از جمله عدم مطالعه جامع، به فعلیت نرسیده است.

بدون شک بهره‌مندی از منابع و جاذبه‌های گردشگری موجود، در پیدایش و توسعه گردشگری نقش اساسی را ایفا می‌کند .مقاصد گردشگری نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی می‌باشند چرا که با توجه به منابع محدود، خواسته‌ها برای بهره‌مندی از آنها بسیار می‌باشد، در صورتی که برنامه‌ریزی و مدیریت خردمندانه‌ای در بهره‌مندی از منابع و جاذبه‌های گردشگری وجود نداشته باشد، زمینه‌های بهره‌مندی از این منابع کاهش می‌یابد و در برخی موارد موجب اتلاف منابع می‌شود. به همین دلیل ضروری است که شناخت عمیق و مبتنی بر واقعیت در رابطه با جاذبه‌ها و منابع گردشگری داشته باشیم .

 

بر این اساس در برنامه‌ریزی به منظور بهره‌برداری از جاذبه‌های توریستی می‌بایست سیاست‌های کلان دولت و خواسته‌های مردم محلی مورد توجه قرار گیرد. شهرستان لنگرود به عنوان بخشی از سرزمین پهناور ایران به لحاظ تاریخی دارای سابقه درخشان و دارای عرصه‌های تاریخی و یادمانی و جاذبه های طبیعی و بکر بسیار  غنی است.

تاریخ بسیار کهن و آثار و نشانه‌های متنوعی که از سیر تکوینی فرهنگ و تمدن به جا مانده می‌توانند به عنوان جاذبه‌های توریستی مورد استفاده قرار گیرند. و این شهرستان قادر خواهد بود سهم بیشتری از صنعت گردشگری داشته باشد.

در واقع شناخت وبررسي فضاي توريستي اين شهرستان مي تواند نقش مؤثري درساماندهي وبرنامه ريزي فضاهاي توريستي متناسب باشرايط اجتماعي،طبيعي وفرهنگي واستفاده ازظرفيتهاي موجودداشته باشد و این شهرستان با بهره‌گیری از انواع جاذبه‌ها می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری مورد توجه قرار گیرد. بنابراین شناخت پتانسیل‌ها و توانایی‌ها و شناساندن این توان‌ها و برنامه‌ریزی استراتژیک از ضروریات اساسی محسوب می‌شود.

 

معرفی منطقه مورد مطالعه

 

شهرستان لنگرود با 438 کیلومتر مربع مساحت درناحیه شرقی استان گیلان واقع شده است. این شهرستان دارای 46 روستادرجلگه، 81 روستادرموقعیت پایکوهی و84روستادرنواحی کوهستانی قرار دارد و براساس آخرین تقسیمات کشوری، دارای 3 بخش 4 شهر 7 دهستان و 211 آبادی (202 آبادی دارای سکنه و 9 آبادی خالی از سکنه) می‌باشد.

 

جاذبه های تاریخی مذهبی منطقه

 

شهرستان لنگرود به لحاظ قدمت تاريخي فرهنگي از معدود شهرستانهای استان گیلان میباشد که دارای بافت تاریخی بسیار ارزشمندیست که بخشی از بناهای قابل توجه آن در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

فغق

 

جاذبه‌های مذهبی و تاریخی

 

بقعه متبركه (آقاسيدحسين كيا) بقعه دوازده تن درروستاي ملاط، بقعه آقاسيدمحمد معروف به سفید آستانه پل خشتی لنگرود،کاروانسرای بلور دکان پل خشتی بلور دکان،منزل منجم باشی، خانه دریابیگیو بافت تاریخی شهر لنگرود

 

جاذبه های طبیعی 

 

مجموعه روستاهای پایکوهی و توریستی لیلاکوه، ملاط پرشکوه، شهر ساحلی چاف و چمخاله پارک جنگلی بلوردکان،غار لیاروی(بلور دکان ) آبشار چالدشت،منطقه ییلاقی هلو دشت ،پارجنگلی خرما، تالاب كياكلايه ،بام سبزکومله ،شهر  توریستی اطاقور  و منطقه شكار ممنوع چاف

 

قابليتها،امکانات وفرصتها منطقه

 

-وجودجاده دسترسي آسفالته در بیشتر راهای مواصلاتی شهرستان

-وجود زیرساختهای اولیه زیر بنایی

-وجودمنطقه ساحلي چاف وچمخاله

-نزديکي روستاهای جاذب گردشگری به نقطه شهری لنگرود

-وجود روستای پایکوهی و  توریستی لیلاکوه  به عنوان قطب قهوه خانه ای استان (این روستا بعلت تراکم وجود قهوه خانه ها در سطح استان بعنوان قطب قهوه خانه ای معروف شده است و بعلت وجود این قهوه خانه های سنتی بر خلاف دیگر روستاها که در فصول پاییز وزمستان گردشگران کمتری دارند در همه ی فصول سال پذیرای گردشگران زیادی است .

-وجود دو روستای توریستی ملاط و برشکوه (این دو روستا به دلیل داشتن درختان مرکبات در تمام فصول سال گردشگران زیادی برای خرید محصولات باغی در این مناطق حضور می یابند از اینرو می توان در راستای گردشگری کشاورزی گامهای موثری برداشت ).

-وجود روستای کوهستاتی هلودشت در راستای توسعه گردشگری سلامت. گردشگری در هلودشت باید بر مبنای توریسم با کیفیت باشد که در این مورد علاوه بر موضوع توجه به حفظ محیط زیست از جانب گردشگران، میزان هزینه انجام شده توسط گردشگران نیز مد نظر است تا بتوان اشتغال و درآمد مورد نظر را با تعداد کمتری از گردشگران تامین کرد. در این راستا علاوه بر پیشنهاد اقامتگاه و واحدهای پذیرایی با کیفیت بالا و امکانات ویژه برای گردشگران خاص (گردشگران با درآمد بالا) برای استفاده در فصل گردشگری، می‎توان ایجاد یک دهکده سلامت[1] با ظرفیت محدود برای ارائه خدمات در طول سال را مدنظر قرار دارد.

-وجودآثارتاريخي شهرلنگرود

-وجودبافت روستايي

-وجودجاذبه هاي طبيعي منطقه مانندمناظرزيباي ساحل چمخاله،پوشش تالابي ،مناطق کوهستانی و جنگلی شهرستان

-وجودچشم اندازهاي متنوع مانندکشتزارهاي طبيعي،جنگلهاي دست کاشت، مزارع برنج .باغات چای وباغات مرکبات

-امکان بهره برداري ازامکانات روستايي دربخش جلگه اي

-وجودنيروي انساني کافي براي درگيرشدن درصنعت گردشگري

-نزديکي شهرستان به مرکز استان

-وجود مراکز دانشگاهی متعدد و بخصوص دارا بودن رشته تحصیلی مدیریت جهانگردی در دو مرکز دانشگاهی شهرستان

 

تنگناهاومشکلات وتهديدهاي منطقه

 

-تجمع مراکز اقامتی در بخش ساحلی چاف و چمخاله و در نتیجه حضور بیش از اندازه گردشگران در ایام تعطیل و ازدحام و شلوغی وآلودگي زيست محيطي ساحل

-نداشتن امکانات اقامتی در سایر بخش های شهرستان (کوهستانی و پایکوهی)

-نزدیکی با شهرستان لاهیجان به عنوان یک جاذبه همجوار رقیب

-تغييركاربري اراضي منطقه به اراضي تجاري ومسکوني

-عدم وجود آژانس گردشگری

-عدم تبلیغات مناسب و کافی وعدم وجود  تابلوهای معرفی جاذبه های گردشگری

 

محدوديتهاي زيربنايي منطقه

 

-عدم وجودمراکزاقامتي متنوع  درمنطقه

-عدم وجودمراکزاطلاع رساني

-کمبود آژانس های گردشگری و هواپیمایی(4دفتر خدمات مسافرتی فعال در شهرستان وجود دارد که بجز یک مورد بقیه در راستای گردشگری مذهبی به عتبات عالیات فعالیت می کنند و کمتر به فعالیتهای دیگر گرشگری می پردازند ).

 

ديدگاه سندتوسعه شهرستان مرتبط باگردشگري

 

لازم است به بررسي سند توسعه شهرستان لنگرود درجهت روشن شدن سياستهاواهداف بلندمد ت شهرستان که مرتبط باصنعت گردشگري درمنطقه مي باشد،پرداخته شود.

اصلي ترين قابليتهاي توسعه

١- وجودجاذبه هاي طبيعي نظير: تالاب ها منطقه توريستي  چاف و چمخاله،پارك جنگلي خرما،بلوردكان،منطقه ييلاقي هلودشت،نگين سبزكومله،استخربزرگ كومله،پارك جنگلي مريدان، رودخانه لنگرود رودخانه كه ازوسط شهرمي گذردودر حال حاضر هیچ استفاده توریستی از آن نمی شود . وآثارارزشمندتاريخي، فرهنگي مانند: مسجدجامع،پل خشتي،بقعه متبركه آقاسيدحسين وآقاسيدمحمد سفيدآستانه  ودوازده امامزادگان ملاط

٢- وجود معماري تاریخی در برخی نقاط

٣- قرارگرفتن درمسيركريدورحمل ونقل بين المللي شمال وجنوب ومسيراصلي شرق وغرب، مشهدونزديكي به فرودگاه بين المللي رشت وفرودگاه رامسر

 

٤- موقعيت ممتازطبيعي وقابليتهاي زيست محيطي شهرستان شامل جنگلهاومراتع وسيع درنواحي كوهستاني وكوهپايه اي ووجودخاك حاصلخيزوقابل آبياري درسراسرناحيةجلگه اي،اقليم مناسب وبالابودن ميزان متوسط بارندگي سالانه.

 

عمده ترين تنگناهاومحدوديتهاي توسعه

 

١- بالابودن سطح آبهاي زيرزميني وآلودگي آنهاوشكننده بودن محيط زيست

٢- محدوديت اراضي براي توسعه شهري،فرسودگي بافتهاي قديمي،كيفيت نامناسب شبكه هاي ارتباطي

وجود تراكم بالاي جمعيت وگسترش بی رويةكالبدي شهرلنگرود

٣- پيشروي آب درياي خزر،فرسايش خاك ورانش زمين وآلودگي منابع آب شرب بويژه درنقاط روستایی

٤- فرسودگي واضمحلال سريع تأسيسات زيربنايي وبالابودن هزينه هاي تعميرونگهداري آنان به دليل شرايط اقليمي شهرستان

٥- پايين بودن توان مالي بخش غيردولتي شهرستان درسرمايه گذاريهاي كلان

6- نبودسيستم بازيافت زباله وخطرنابودي پوشش گياهي وگونه هاي جانوري

7- بهره برداري غيراصولي ازساحل دريا،تالابهاوجنگل وحاشيه رودخانه هابه خصوص رودخانه هابه خصوص رودخانه اي که ازمركزشهرلنگرودمي گذرد

8- نبودشبكه جمع آوري فاضلاب وتصفيه خانه درمناطق شهري وروستايي ومشكلات زيست محيطي ناشي ازآن وآلودگي منابع آبي شهرستان

 

اهداف بلندمدت

 

١- ايجادزمينه هاي مناسب براي سرمايه گذاري بخش غيردولتي داخلي وخارجي) درفعاليتهاي محوري توسعه باارائه تسهيلا ت آسان)

٢- ايجاد،گسترش وتجهيززيربناها درمناطق ،كوهپايه اي وكوهستاني

٣- جذب گردشگرازطريق شناسايي ومعرف قطبها،محورهاوكانونهاي توسعةبخش گردشگري

٤- تخصيص بهينةزمين واولويت بندي اصولي كاربريهاي آن متناسب باضرورتهاي توسعه شهرستان

٥- افزايش سرانه تأسيسات وتجهيزات شهري شهرستان درحدمتوسط استاندارد

٦- گسترش وتجهيزشبكه هاي زيربنايي بااولويتهاي شبكه هاي ارتباطي سريع

 

سياستهاي اجرايي

 

- ساماندهي رودخانه هاي داخل شهري وآزادسازي وبهسازي حاشيه رودخانه ها

- بهبودشرايط محيط زيست شهري وارتقاءسطوح معابرشهري

- معرفي جاذبه هاي طبيعي،زيارتي،تاريخي وفرهنگي شهرستان لنگرودازطريق برشور،رسانه هاوايجادمرکزاطلاع رسانی

- تشويق وارائه تسهيلات به بخش غيردولتي جهت تأسيسات و  امکانات اقامتي متناسب باسطوح مختلف درآمدي گردشگران درنقاط مستعدگردشگري شهرستان لنگرود

- -ايجادفضاي مناسب درشهرستان جهت برگزاري جشنواره هاي بومي،محلي،صنايع دستي درتمامي فصول سال

- توسعه صنايع دستي وصنايع تبديلي وابسته به محصولات کشاورزي به منظور توسعه گردشگری

- ايمن سازي شبکه حمل ونقل جاده اي شهرستان به منظورکاهش تصادفات جاده اي

- توسعه شبکه سوخت رسانی خودروهاCNG –

 

اقدامات اولويت دار

 

- استفاده گردشگری از بندر و اسکله چندمنظوره چمخاله در راستای توسعه گردشگری دریایی

- مطالعه وايجادپارک حيات وحش

- ارايه تسهيلات جهت ايجادمراکزدائمي نمايشگاهي صنایع دستی

- بهسازي حاشيه رودخانه عبوري ازشهرلنگرود و  ایجاد کاربری توریستی از آن

- احداث چندپارکينگ طبقاتي وعمومي درنقاط مختلف مراکزخريدوبازارها

–ايجاد فضاي سبزشهري وپارکهاتاحداستانداردهاي مطلوب

–ایجاد جاذبه های متنوع انساخت و مطالعات امکانسنجی  ایجاد جاذبه های جدید

 

نتیجه

 

شهرستان لنگرود از تنوع جاذبه‌ها برخوردار است. طبیعت گردی و گردشگری در مناطق ساحلی( شهر ساحلی چاف و چمخاله)از اولویت اول گردشگری  می باشد. توزیع خدمات و تأسیسات در کانون‌های جاذب نامتعادل و نامتناسب با جایگاه مکانی ـ فضایی هر یک بوده است وهمچنینپراکنش فضایی مراکز اقامتی و پذیرایی در این منطقه باعث شده است گردشگران بیشتر به این محدوده هجوم بیاورند که در صورت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی علمی و هدفمند و به‌کارگیری شیوه‌های نوین تبلیغات می‌توان گردشگری را در دیگر بخش های جلگه ای و کوهستانی نیزسوق داد. از این رو در جهت توسعه ساختار و سازمان فضایی حاکم بر فضاهای  گردشگری پیشنهادهایی ارائه می گردد.گردشگری به عنوان یک پدیده توانمند و شهرستان لنگرود  به عنوان یک مکان بالقوه می‌توانند جمعیت زیادی را به سوی خود جذب کنند. فرایند برنامه ریزی فضاهای گردشگری مستلزم اتخاذ رویکردی نظام‌مند و همه جانبه‌نگر است که همه ابعاد شامل معیارها و میزان ضرایب اهمّیت آنها در نظر گرفته شده باشد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که مناطق گردشگری  شهرستان لنگرود از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار هستند. لذا اگر به ارزیابی توان‌‌های گردشگری پرداخته شود، مسلماً باعث افزایش آثار و پیامدهای مثبت و کاهش اثرات و پیامدهای منفی می‌شود.

 

پیشنهادها و برنامه‌ريزي توسعه گردشگري

 

با توجه به نتایج تحقیق تنگناها و قابلیت‌های  فضاهای گردشگری در محدوده مشخص گردید و پیشنهادهای لازم و متناسب با کانون‌ها ارائه گردید که به قرار زیر است:

 • با توجه به بررسی‌های به عمل آمده در تعطیلاتی چند روزه درشهرستان با توجه به استقبال زیاد گردشگران به دلیل خوش آب‌و‌هوا بودن، داشتن چشم‌انداز زیبا و ... امکان دسترسی آسان تقاضا بسیار مناسب و مساعد بوده ولی در پی مصاحبه با گردشگران به دلیل ناکافی بودن واحدهای اقامتی از ماندن و اقامت شبانه در شهرستان صرف‌نظر کرده و به مکان دیگری (بیشتر رامسر و استان مازندران) به دلیل وجود مکانها و خدمات بیشتر و بهتر سکنی می‌گزینند و در این شهرستان فقط چند ساعتی را سپری می‌کنند، لذا ایجاد واحدهای اقامتی بیشتری در شهرستان ضرورت دارد.
 • از سل(آب‌بندان) ‌هاي موجود در اين شهرستان مي توان در انجام فعاليتهايي نظير قايق سواري پدالي و پارويي بهره جست.
 • تعریض و بازسازی و ترمیم راه آسفالته بسیاری از روستاهای جاذب گردشگری باید در برنامه‌ریزی توسعه گردشگری این شهرستان حتماً اعمال شود.
 • به دلیل عدم اطلاع‌رسانی صحیح سرمایه‌گذاران کمی به سرمایه‌گذاری در بخش خدمات گردشگری در این شهرستان اقدام نمودند . با معرفی و شناساندن فرهنگ و جاذبه‌های این  شهرستان با برگزاری تورهای دسته جمعی، جشنواره‌ها وهمایشها و دعوت از سرمایه‌گذاران و گردشگران ملّی در سطح فرامنطقه‌ای می‌توان اقدام نمود.
 • توسعه فضاهاي اقامتگاهي در روستاها و توسعه گردشگری روستایی بسيار حائز اهميت است. اين مقوله را مي‌توان با تشويق روستاييان به اجاره دادن بخشي از منازل مسكوني خود به گردشگران عملي ساخت.
 • بیشتر روستاهای گردشگری شهرستان به دلیل اینکه بیشتر در موقعیت جلگه‌ای قرار دارند انجام تفرج‌های گسترده که نیاز به توسعه ندارند  و در محیط‌های باز و یا با اندکی توسعه قابلیت اجرا دارند پیشنهاد می‌شود.
 • وجود زمین و فضای باز قابل توسعه برای احداث انواع اقامتگاه و مراکز پذیرایی، روحیه مهمان‌نوازی، وجود جذابیت‌های اکوتوریستی وافزایش تمایل مردم شهری به مقوله گردشگری می‌تواند به فعال سازی خدمات گردشگری در این شهرستان بینجامد.
 • ایجاد مزارع خودبرداشت برای فروش محصولات باغی (مرکبات) می‌تواند باعث افزایش ورود گردشگر و امکان ارائه خدمات گردشگری بیشتری در این شود.(می توان این جاذبه را در روستاهای توریستی ملاط و پرشکوه به دلیل وجود باغات بینظیر مرکبات ایجاد کرد).
 • برگزاری جشنواره شکوفه و چای و مرکبات و تبلیغات این رویدادها در حوزه ملّی و منطقه‌ای اغلب این نوع جشنواره‌ها در حوزه محلی بیشتر تبلیغ می‌شود. بهتر است در سطوح ملّی گام‌های مؤثّرتری در شناساندن این مناطق روستایی که دارای قابلیت‌های اکوتوریستی اند قدم برداشت.
 • به دلیل وجود مراسم سنّتی، آئین‌ها، غذاها و پوشاک سنّتی به عنوان منابع معنوی گردشگری و داشتن معماری بومی ـ سنّتی گردشگری فرهنگی را میتوان توسعه داد.(شهرستان لنگرود دارای آیین های سنتی نظیر علم واچینی در ماه محرم و عزاداری سنتی در این ماه و همچنین رسوم سنتی در مراسم ازدواج می باشد).
 • هرگونه اقدام در راستای توسعه گردشگری بخصوص در بخش ساحلی نیاز به مطالعه و مقایسه با مکان‎های مشابه دارد. سرمایه‎گذاری برای رونق فعالیّت‎های گردشگری توسط افراد مختلف گزینه مناسبی نمی باشد.
 • توسعه کمیت و کیفیت خدمات حمل‌ونقل عمومی (حمل‌و‌نقل بوسیله ماشین‌های شخصی صورت می‌گیرد وسیله نقلیه عمومی نظیر اتوبوس استفاده نمیشود).
 • توسعه تورهای دسته جمعی گردشگری
 • احداث آلاچيق و سكوي نشيمن و سرويس بهداشتي در مسیر مناطق گردشگری
 • ترويج تورهاي گردشگري خارجي
 • برگزاری همایش های ملی در جهت شناساندن توان ها و استعدادهای بالقوه شهرستان (همایشهای تخصصی گردشگری در اولویت است).

 

[1]. به مجموعه های اقامتی گفته می شود که خدمات سلامتی را به مهمانان خود ارائه می‌دهند(نمونه کامل آن یک نمونه طبیعی به دور از آلودگی‌های زندگی شهری و ارائه خدمات سلامتی به گردشگران است).

 

دكتر سپیده آشفته‌پور لیلاکوهی

*دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه‌‌ریزی روستایی ـ دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و مدرس  مدیریت جهانگردی دانشگاه پیام نور

https://langarnews.ir/p/57410
یک آشنا :
۳۰ خرداد ۱۳۹۵

سلام . در جواب کامنت یکی از اساتید مدیریت بازرگانی باید بگم که جناب آقا یا سرکار خانم از کی تا حالا فردی جهت ارتقا وضعیت تحصیلی یا قبولی در دکترا و استاد دانشگاه شدن تو سایتهای خبری یادداشت یا گفتگو میزاره تا آنجایی که من نویسنده را میشناسم خانم آشفته پور این مراحل را پشت سر گذاشته اند چون هم در مرحله دفاع از تز دکتری خود هستند هم در دانشگاه تدریس می کنند پس ایشان به این دلایل این یادداشت یا مقاله خبری را در این سایت ثبت نکردند که نمره مثبت یا منفی بگیرند . در جواب کامنت آقای حامد کارشناس ارشد مدیریت شهری هم باید عرض کنم اگر شما واقعا کارشناس ارشد مدیریت شهری باشید باید بدانید که اصلا مقالات علمی با چارچوب علمی اش مثلا داشتن چکیده ،مقدمه ،مبانی نظری ،روش تحقیق،جامعه آماری ،یافته ها ،نتیجه گیری ،پیشنهاد و راهکار در سایت های خبری به صورت یادداشت خبری باید ارائه میشد ؟؟؟؟؟؟؟؟آیا واقعا تصور میکنید که سرکار خانم دکتر آشفته پور به این مسایل واقف نیستند؟؟؟؟؟؟؟؟بعد با این چارچوب حجم مقاله را می توانید تصور کنید چقدر میشدهمینطوریش هم یه کامنت (مریم)نوشته که شرط میبندم این مقاله طولانی رو کسی نخوانده است .آقای حامد در سایتهای خبری آیا مر جع نویسی میکنند .در ضمن شما یافته های علمی را در مورد موضوع گردشگری در چه می دانید آیا یافته های علمی فقط باید فرمول و مدل و حساب و کتاب باشد . یافته های علمی مگر بجز رسیدن به شناخت، معرفی فرصتها ، قابلیتها ،تهدیدها،تنگناها و ارائه راهکار و پیشنهادات در محدوده مورد مطالعه است؟؟؟؟ آقای حامد شما که کارشناس ارشد مدیریت شهری هستید برای ارتقاءو پیشرفت شهرتان چه کردید؟ فکر میکنم خانم آشفته پور با اراءه این مقاله خواستند گامی هر چند کوچک یا بزرگ در راستای معرفی و توسعه گردشگری شهرشان بردارند. کما اینکه گام های موثری نیز برداشتند . لازم می دانم عرض کنم که ایشان مبدع و دبیر اجرایی اولین جشنواره بهار نارنج در شهرستان لنگرود اگه اشتباه نکنم در سال 92 بود در شهر کومله که مورد استقبال گردشگران زیادی حتی از خارج ازاستان قرار گرفت بودند .حتی گردشگر خارجی داشت . حتی بازتاب ملی هم داشت و در اخبارشبکه یک کشورو کانالهای دیجیتال کشور مثل شبکه نسیم ، تماشا نیز پخش شد. مخاطبین عزیزخودتان قضاوت کنید آیا این کارها توسعه گردشگری نیست . اولین جشنواره غذا در سالن ارشاد ،اولین سوگواره آیینی شط سرخ در بقعه آقا سید حسین لنگرود و… و…. و…و…در هر صورت وظیفه خودم دونستم که از بعضی چیزها که احساس میکنم در بعضی کامنتها به دلایلی که نمیدانم اغراق شده است توضیح دهم . و از این بابت برای خانم آشفته پور خوشحالم که یادداشتشون این همه مخاطب و کامنت داشت .من که این سایت بیشتر اوقات مطالعه میکنم فکر میکنم تو این چند سال اخیر این بخش یکی از بیشترین کامنتها را داشت .

علی :
۹ شهریور ۱۳۹۵

خخخخ خخخخ
تابلوئه خود نویسنده این دفاعیات رو نوشته … خخخخ

قریشی :
۲۹ خرداد ۱۳۹۵

پوزش از خوانندگان گرامی برای اشتباه رخ داده (جمله آخر)

قریشی :
۲۹ خرداد ۱۳۹۵

درود بر آنهایی که دانش را گرامی می دارند.
بعنوان کسی ک:/.- تلاش هایی برای یادگیری و یاد دادن مباحث برنامه ریزی و گردشگری داشته ام با مطالعه مقاله و پیام های کاربران، به مواردی اشاره می کنم: با توجه به محل انتشار مقاله و مخاطبان آن که معمولا متخصصین رشته نیستند، مقاله از کیفیت خوبی برخوردار است و قابلیت تبدیل به مقاله علمی-پژوهشی را دارد. توجه به عوامل مختلف تاثیر گذار در گردشگری، قوت اصلی آن است و می تواند دیدگاه مناسبی را نسبت به موضوع برای خوانندگان ایجاد کند هر چند که در برخی موارد کلی گویی شده است ضمن اینکه بهتر بود در عنوان از اصطلاح «برنامه ریزی» استفاده نشود. توجه به توزیع علمی و منطقی نگارنده محترم و پیام های اموزنده علمی و وزین چند کاربر (یکی از اساتید مدیریت بازرگانی و یه کامنت بیطرف) به رفع ابهام ها کمک خواهد کرد.
که دانش را گرامی می دارند.
ابتایی در جهت یادگیری و یاد دادن دا پوزش از نگارنده پیام وزین با عنوان «کامنت بیطرف» برای … و سپاس برای پیام وزینشان. من بعنوان کسی که تلاش ه

یه کامنت بیطرف :
۲۸ خرداد ۱۳۹۵

ضمن عرض سلام وخسته نباشید به همه ی کامنت گذاران . در جواب کامنت خانم مریم باید بگم که اولا دلیل استدلال سرکار برای تخریب مقاله را نمیدانم ،چنانچه نقدی است با استدلال علمی مطرح تا ضمن تشکر از شما ،در صورت وارد بودن نقد علمی توسط نویسنده اصلاح شود.ثانیا علم و اطلاع شما از اینکه هیچکس مقاله را مطالعه نکرده ازکجاست؟ با چه شهامتی از ده ها مخاطبی که نظراتشان را داده اند ایراد میگیرید .آیا واقعا از ابراز چنین سخنانی مطمنید که به راحتی تهمت میزنید. حالا به هر دلیلی این مقاله مورد پسند شما واقع نشد و هر کسی نظری دارد چون هیچ کاری در دنیا مورد تایید همگان نیست چراکه چنین باشد به آن کار باید به دیده تردید نگریست ولی شما نباید دیگران را به تمسخر بگیرید. احتمالا شما از آندسته آدم هایی هستید که به راحتی در مورد دیگران قضاوت میکنید. در ضمن شما که اینقدر اسم انواع مقالات رو میدانید سیمیناری ،ترویجی یا علمی پژوهشی بعد این را نمی دانید که شرط بندی واژه درستی نیست و شرط بستن حرام هست که در اول کامنت خودتان نوشته اید شرط میبندم یک نفر از این نظردهندگان هم این مقاله طولانی را نخوانده البته به استثنای خود نویسنده! واقعا جای بسی تاسف است همیشه ما انسانها بجای نقد اصولی و کارشناسانه فقط درصدد تخریب همدیگر هستیم . این است که نمیتوانیم پیشرفت کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

رضا درخشنده :
۲۸ خرداد ۱۳۹۵

باسلام ضمن تبریک به سرکار خانم آشفته پور دانشجوی دکترای جغرافیاو مدیریت برنامه ریزی روستایی برای تدوین این مقاله جامع و کامل ِِامیدوارم که دست اندرکاران و تصمیم سازان محلی از وجود سرکار در تدوین برنامه اقدام استفاده نمایندو در راه رفع محدودیت ها بکوشند و از تهدیدها را به فرصت تبدیل نمایند . از بوم گردی روستایی به واسطه روستاهای بکر نباید غافل شد ضمن این که لنگرود قطب تولید پیله تر و پرورش کرم ابریشم بوده و می توان برای برگزاری جشن برداشت پیله هم اقدام نمود .نمی دانم بالاخره لنگرود دارای اداره میراث فرهنگی و گردسگری شد یا نه ؟ موفقیت سرکار را در تمامی ابعاد زندگی خواستارم .

مریم :
۲۷ خرداد ۱۳۹۵

شرط میبندم یک نفر از این نظردهندگان هم این مقاله طولانی را نخوانده البته به استثنای خود نویسنده!
راستی مقاله از چه نوعی است؟ علمی ترویجی است مقاله سمیناری است چه نوعی است؟ علمی پژوهشی که صدردرصد نیست چون خیلی ضعیف است و اصلن در حد علمی پژوهشی نیست.
اگه یکی جواب بده ممنون میشم

یکی از اساتید مدیریت بازرگانی :
۲۸ خرداد ۱۳۹۵

مقاله از نظر خبری خوب است و اما از نظر علمی ضعیف است و البته یقینا مقالاتی که در سایتهای خبری درج میشن از ارزش علمی برخوردار نیستند و به عنوان رزومه علمی و پژوهشی محسوب نمیشن.
این نوع مقالات صرفا ارزش خبری و رسانه ای دارن

دیدگاهتان را بنویسید

 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.