[ad_1]


به گزارش خبرگزاری فارس حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان «نگذارید مسیر دور زدن تحریم را شناسایی کنند!» نوشت:

۱- در خبر ها آمده است که خانم «آلنا دوهان»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به تحریم های قهری و یک جانبه، از ۱۷ تا ۲۸ اردیبهشت ماه و به مدت ۱۱ روز برای تحقیق درباره آثار تحریم های یک جانبه بر حقوق انسانی شهروندان به ایران سفر می کند! در برنامه سفر خانم دوهان دیدار با سازمان های غیردولتی، جامعه تجاری و جامعه مدنی، دانشگاهیان و سازمان هایی که فعالیت هایشان ممکن است تحت تأثیر اقدامات قهری یک جانبه قرار گرفته باشد و ... گنجانده شده است ، و همچنین ملاقات خصوصی با آژانس های سازمان ملل در ایران و سازمان های بین المللی، سازمان های منطقه ای، نهادهای مالی بین المللی، نهاد ملی حقوق بشر و نمایندگان جامعه دیپلماتیک حاضر در تهران نیز بخشی از برنامه سفر ۱۱ روزه او به ایران و چند شهر دیگر کشورمان خواهد بود! این سفر با چه منظوری صورت می پذیرد و صورت ظاهری و چهره پنهان آن چیست؟! بخوانید!

۲- ظاهر قضیه آنگونه که اعلام شده، آن است که خانم گزارشگر ویژه قصد دارد درباره آثار تحریم های آمریکا و اروپا بر مردم ایران دست به تحقیق و بررسی بزند و گزارش خود را در سپتامبر سال ۲۰۲۲ (شهریور و مهر ماه سال جاری ) به پنجاه و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کند! این صورت ظاهری مسئله است که درباره آن اشاره به چند نکته ضروری است:
الف- گزارش خانم آلنا دوهان حتی در صورتی که بدون غرض و مرض (که بعید است) نیز تهیه و ارائه شود، هیچ تاثیری در روند تحریم ها نخواهد داشت و سازمان ملل خود را ملزم به پیگیری آن نمی داند و در نهایت به عنوان یک گزارش در شورای حقوق بشر سازمان ملل قرائت خواهد شد. مانند ده ها گزارش مشابه دیگر از آثار تحریم ها بر مردم سایر کشورهای درگیر با آمریکا و اروپا که هیچکدام -تاکید می شود که هیچکدام- تاثیری نداشته است!
ب- خانم آلنا دوهان پیش از این نیز گزارش های مبسوطی در باره تاثیر تحریم های آمریکا و اروپا بر مردم سوریه، ونزوئلا و... به سازمان ملل ارائه کرده بود که کمترین تاثیری درپی نداشته است. گفتنی است که خانم دوهان در گزارش خود از ونزوئلا به صراحت می نویسد؛ « اتحادیه اروپا چند ماه بعد از گزارش من، تحریم های جدید تری علیه ونزوئلا تصویب کرده و به اجرا گذاشت»! و یا در دسامبر ۲۰۲۰ گزارشی درباره آثار تحریم های آمریکا بر مردم سوریه ارائه کرد و نوشت؛ « این تحریم ها حقوق بشر مردم سوریه را نقض کرده است » ولی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گزارش خانم دوهان را غیر واقعی دانسته و نفی کرد!
با توجه به نکات یاد شده این سؤال جدی در میان است که گزارشگر ویژه سازمان ملل با چه منظور و هدف تعریف شده ای رهسپار کشورمان شده است؟!

۳- کالیبراسیون « CALIBRATION » در صنعت به معنای سنجش میزان دقت دستگاه ها و ادوات اندازه گیری است و در سیاست به معنای سنجش و ارزیابی میزان اثر و نتیجه میدانی یک طرح یا برنامه با اهدافی است که برای آن تعریف و در نظر گرفته شده است. اکنون با در نظر گرفتن مواردی که در بند دوم یادداشت پیش روی به آن اشاره شده و در آن از بی تاثیر و تشریفاتی بودن اینگونه گزارش ها یاد شده است، اهداف واقعی و پنهان سفر گزارشگر سازمان ملل به کشورمان را ارزیابی کنید.

۴- مقامات آمریکایی و اروپایی بارها به صراحت اعلام کرده اند که طرح فشار حداکثری آنها به ایران به گونه ای مفتضحانه با شکست رو به رو شده است و از تدابیر دولت سیزدهم در تکیه بر امکانات و ظرفیت های داخلی، مقاومت در مقابل باج خواهی غرب، خنثی سازی تحریم ها از طریق گسترش روابط اقتصادی با دولت های غیر غربی و دور زدن تحریم ها به عنوان ۴ عامل مؤثر در شکست طرح فشار حداکثری یاد می کنند. حالا به سفر یازده روزه خانم دوهان، برنامه سفر و مراکزی که برای ملاقات و رایزنی با آنها در نظر گرفته شده توجه کنید. آیا سفر خانم گزارشگر با هدف ارزیابی عوامل شکست طرح فشار حداکثری و یافتن راهکارهای مورد نیاز آمریکا و اروپا برای سد کردن مسیر دور زدن تحریم ها (کالیبراسیون- CALIBRATION) تهیه و ارائه نمی شود؟! با توجه به ماهیت آمریکا و عملکرد ضد حقوق بشری سازمان ملل، آیا می توان در دورترین افق ذهن نیز اهدافی غیر از این را تعریف کرد؟! اگر چنین است که به یقین غیر از این نیست چرا به او اجازه ورود و تهیه گزارش داده شده است؟!

۵- گفته می شود که سازمان ملل اصرار داشته است «جاوید رحمان» گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان را به کشورمان بفرستد که ایران با توجه به دروغ پردازی ها و نیز رابطه برملا شده او با عوامل موساد، از پذیرش وی خود داری کرده است و حالا مسئولان محترم برای جبران! مخالفت خود با سفر جاوید رحمان، از سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به تحریم های قهری و یک جانبه موافقت کرده اند! انگار به سازمان ملل (با آن عملکرد زشت و پلشت ) بدهکار هستیم و حالا که با سفر «جاوید رحمان» عامل موساد مخالفت کرده ایم، باید با سفر آلنا دوهان موافقت کنیم! ... جل الخالق!!

۶- طرفه آنکه برای ترغیب ایران به پذیرش گزارشگر مورد اشاره، یازده سازمان به اصطلاح حقوق بشری نیز در بیانیه مشترکی اعلام کرده اند که ایران «با هدف دور کردن توجه جهانی از موارد متعدد نقض حقوق بشر در این کشور » به این گزارشگر اجازه سفر داده است!!

۷- گفتنی است که « ستاد حقوق بشر قوه قضائیه» به مدیریت برادر عزیزمان آقای غریب آبادی میزبان گزارشگر ویژه سازمان ملل است! و هنوز دقیقاً توضیح داده نشده است که این دعوت بر اساس کدام محاسبه منطقی و علمی صورت پذیرفته است؟! دو روز قبل (روز جمعه ) خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه گزارشی درباره این سفر منتشر کرد در این گزارش از شخصیت علمی! خانم آلنا دوهان یاد شده بود! به اذعان صریح او درباره بی اثر بودن برخی از گزارش های مشابهی که تهیه و به سازمان ملل ارائه کرده بود، اشاره ای نشده بود! به عنوان مثال خبرگزاری میزان از تهیه گزارش خانم آلنا دوهان درباره سوریه و ونزوئلا به عنوان یک اقدام مثبت یاد می کند ولی به اظهارات او که گفته بود:
« اتحادیه اروپا چند ماه بعد از گزارش من درباره ونزوئلا، تحریم های جدید تری علیه ونزوئلا تصویب کرده و به اجرا گذاشت »! اشاره ای نمی کند! و یا به گزارش خانم دوهان از سوریه اشاره می کند ولی توضیح نمی دهد که نماینده ویژه همان سازمان ملل در امور سوریه، گزارش او را غیر واقعی دانسته و نفی کرده بود! و ... انتظار آن است که برادرانمان در خبرگزاری میزان دقت بیشتری داشته باشند.

۸- جناب غریب آبادی نمایندگی دائم ایران در دفتر سازمان ملل متحد در وین، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و سفارت ایران در هلند را برعهده داشته اند و به یقین با ترفندهای آمریکا و متحدانش نا آشنا نیستند و بارها شاهد اقدامات خصمانه آنها در پوشش های فریبنده بوده اند و به خوبی می دانند که سازمان ملل برخلاف ادعای دهان پُر کن آن مستقل نیست و بیرون از آنچه آمریکا به این سازمان دیکته می کند هویتی ندارد. از این روی و با توجه به آنچه گذشت، انتظار آن بود که سفر نماینده ویژه لغو شود تا به قول شهید سلیمانی عزیز برای دشمن کوچه باز نشده و به آمریکا و اروپا اجازه داده نشود از مکانیسم و چگونگی دور زدن تحریم ها با خبر شده و آن را سد کنند... راهکار برای لغو این سفر، بسیار آسان، منطقی و قانونی است. بخوانید!

۹- آقای غریب آبادی می توانند و باید چند پرسش، از جمله پرسش های زیر را با دبیر کل سازمان ملل در میان گذارده و پاسخ منطقی و قانونی بخواهند؛
اول آنکه؛ چرا سازمان ملل طی چندین و چند سال که از تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا و اروپا می گذرد به فکر اعزام گزارشگر ویژه (با برنامه مورد اشاره ) نیفتاده و اکنون که به اعتراف مقامات آمریکایی و اروپایی فشار حداکثری با شکست مفتضحانه رو به رو شده است اصرار بر اعزام گزارشگر ویژه دارد؟!
دوم اینکه؛ چرا تاکنون به اذعان و اعتراف همین خانم آلنا دوهان، به هیچیک از گزارش های مشابه نظیر گزارش درباره ونزوئلا و سوریه و ... ترتیب اثر داده نشده؟!
سوم اینکه؛ چرا آقای گوترش، دبیرکل سازمان ملل ابتدا عربستان را به عنوان نقض حقوق بشر و جنایت علیه مردم یمن محکوم کرد و سپس به دستور آمریکا و پس از تهدید آل سعود به قطع کمک های مالی خود به سازمان ملل، نه فقط عربستان کودک کش را از فهرست ناقضان حقوق بشر خارج کرد بلکه این کشور را به دبیری کمیته حقوق بشر سازمان ملل نیز منصوب کرد؟!
چهارم آنکه؛ چرا سازمان ملل برای تهیه گزارش از آثار تحریم ها بر مردم مظلوم یمن و جنایات هولناک و بی شرمانه ای که از سوی ائتلاف سعودی و امارات و تحت مدیریت آمریکا و اروپا بر ملت مظلوم یمن تحمیل شده و می شود، گزارشگر ویژه نمی فرستد؟! و ...

۱۰- جناب غریب آبادی! ابتدا پاسخ این پرسش ها و ده ها پرسش مشابه دیگر را از دبیرکل سازمان ملل بخواهند و چنانچه برای این سؤالات منطقی و قانونی پاسخ قانع کننده ای داشتند (که هرگز ندارند) به گزارشگر ویژه اجازه حضور داده شود و در غیر این صورت عذر او را بخواهند و انجام مأموریتش را به دریافت پاسخ رسمی پرسش های یاد شده موکول کنند. ضمن آنکه از برادر عزیز و بزرگوارمان حضرت آقای محسنی اژه ای که در تعهد و انقلابی بودن کم نظیر ند نیز انتظار می رود که در این خصوص با همان صلابت همیشگی وارد عمل شوند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
[ad_2]

منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان